اسباب بازی های مناسب نوزاد تا ۶ ماهگی

کودک بسیارکوچک توانایی کسب مهارت های حرکتی زیادی ندارد و بر اساس آن بیشتر درصد تجربه دنیا از طریق بینایی صوت و تماس است. او دوست دارد به چهره هایی که خیلی نزدیکند نگاه کند و اشیایی را که تکان می‌خورند، زیبا و رنگارنگ اند و صدا دارند، ترجیح می‌دهد. محیط مناسبی را با انتخاب ملاف های بچه، که نقش‌های زنده ای دارند ایجاد کنید.

 • اسباب بازی های متحرک ( اویز )

   قطعات متحرک توجه او را جلب می کند مطمئن شوید این قطعات به ترتیب نصب شوند و به اندازه باشند که به راحتی بتواند آنها را ببیند و پایین قرار گرفته باشند بهترین انواع را هر چند روز میتوان تغییر داد.

   • اسباب بازی های فشردنی یا مکیدنی

   زنگها و سایر اسباب بازی های لاستیکی که به آسانی قابل در دهان قراردادن هستند را می توان برای کودک تهیه نمود.

   • جغجغه،  زنگها، سایر اسباب بازی های با صدای جیرجیر

   اسباب بازی هایی که وقتی به زمین می خورند یا دگمه آنها زده می‌شد، فشرده می‌شوند و یا تکان داده می‌شوند، صدا در می‌آورند.

   اسباب بازی های کودکان 7 تا 12 ماهه

   کودک بزرگتر می تواند مفاهیم ساده را به خاطر به خاطر آورد و خود بخش های بدن خود و افرادی را که به نظرش آشنایند را بشناسد. اشیای مختلف او را مسحور می سازند واو آنها را بررسی می کند، آنها را داخل محفظه ها می گذارد و خارج می‌کند. هر گاه در معرض دید نباشند دنبال آنها می‌گردد. صداها را تقلید خواهد کرد و در جهت راه رفتن پیشرفت دارد. به او هر یک از اسباب بازی های قبلی را به اضافه مواردی که در زیر آمده است می توانید بدهید.

   تمامی انواع توپ ها دراندازه های مختلف هم نوع سخت و هم نرم مناسبند.

   ماشین ها، اتوبوس ها یا حیواناتی که روی چرخهای پلاستیکی یا لاستیکی بزرگ حرکت می کنند.

   اسباب بازی های مناسب کودکان۱۲ تا ۱۸ ماهگی

   کودک پس از مهارت پیدا کردن در راه رفتن در این سن دوست دارد دنبال شما در اطراف راه بیفتد و هر کاری که شما می کنید، تقلید کند. پس از آن که تا حدی مهارت به دست آورد، تجربه کردن مواردی که توانایی‌های مدیریت مدبرانه اش را در مقابل هر که او را به مبارزه بطلبد برایش بسیار خوشحال‌کننده می‌شود. اکنون که هم صحبت می‌کند و هم برخی کلمات و عقاید را درک می‌کند از گوش کردن به داستان لذت می برد.

   • کتاب های لمسی

   کتاب هایی با اجناس مختلف لمس کردنی و احساس کردنی مانند کتاب‌های مصور با عکس های دارای رنگ های جذاب و روشن بهترین اند.

   • وسایل نقلیه

   این ابزار باید از شکلی بسیار پیشرفته برخوردار باشند و چوب ساخته شده باشند.

   باید برآمدگی‌های داشته باشند تا گرفتن قطعات را راحت‌ تر کنند یا قطعات بسیار بزرگ و کمتری که بشود آنها را کنار هم گذاشت.

   حلقه ها و مکعب ها، مهارت تجسم فضایی را در کودکان تشویق می کنند.

   اسباب بازی های کودکان 18 ماهه تا 2 ساله

   کودکان تا دو سالگی اگر چه مهمولا دوست دارند با دیگران بازی کنند، اما علاقه ای به مشارکت ندارند. او مدت طولانی تری را می تواند صرف بازی کردن با خود و اسباب بازی هایی کند که به تنهایی بکار برد، به ویژه انها که اعمال بزرگسالان را تقلید می کنند.

   عروسک هایی را برگزینید که قابل شست و شو بوده و بتوان به انها لباس پوشاند و لباس انها را خارج کرد.

   این اسباب بازی ها نیاز به گفت و گو و سایر بازی های کلامی را مرتفع می سازند.

   اسباب بازی های کودکان 2 تا 3/5 ساله

   کودک در این سن استقلال خود، کنترل زبان،  و مهارت های جدید را به دست می آورد. از انجا که هنوز حس اگاهی او کاملا رشد نیافته است، نیاز به مراقبت دقیق دارد او دوست دارد چیز هایی بسازد و دست زده و انها را خراب کند. اشیایی را به هم وصل کرده و انها را جدا سازد او از تمام ابزار هایی که توانایی های او را می آزماید ، لذت خواهد برد.

   • لگو بزرگ یا آجره خانه سازی    

   آجرهای خانه سازی (لگو) بهترین وسیله برای تقویت مهارت های رشد و پرورش کودکان است. با کمک این اسباب بازی ها، کودک قدرت انتخاب، در دست گرفتن، روی هم چیدن و دسته بندی رنگ ها و شکل ها را می آموزد. برای اینکه از امنیت این وسایل مطمئن باشید تا کودک آنها را در دهان خود نگذارد، خانه سازی های بزرگ و درشت را برای او انتخاب کنید.

   خاک بازی یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های کودکان است. البته مختص کودکان نیست، انسان ها حتی در بزرگسالی نیز از این بازی لذت می برند. برای فرزند خود بیلچه و سطل و کامیون و دیگر وسایل موردنیاز برای شن‌بازی بخرید تا در عالم کودکانه خود از آن لذت ببرد

   سه‌چرخه، هیجان لذت بخشی به کودک می بخشد و دلیل آن نیز حس استقلالی است که کودک به واسطه این دستگاه به دست می آورد. سه‌چرخه همچون دوچرخه به حفظ تعادل نیاز ندارد و کودک فقط باید پدال بزند و در جاده های خیالی، خود را به دست باد بسپارد. برای جلب توجه بیشتر می توانید انواعی را انتخاب کنید که امکانات جانبی، به طور مثال، سبد ذخیره وسایل نیز داشته باشد. همچنین باید توجه داشته باشید سه‌چرخه‌ای که برای این سن کودک خریداری می کنید، دسته ای جدا شدنی برای والدین داشته باشد تا زمانی که کودک از پدال زدن خسته شد، پدر یا مادر او را هل بدهند.

   کودکان دوسال و بالاتر از بازی کردن با انواع میوه، سبزیجات، قابلمه، لیوان، قاشق و …. پلاستیکی لذت می برند. در عالم خیال خود غذا و آب داخل قابلمه پلاستیکی خود می ریزند، با کبریت کوچک و الکی خود زیر گاز را روشن می کنند. با قاشق غذا را هم می زنند و آن را داخل بشقاب می ریزند و برای شما که مهمانش هستید، سرو می کنند. این حس کدبانوگری برای آنها بسیار لذت بخش است. در این زمانه هم انواع وسایل آشپزخانه حتی تا تاید و ریکا هم وجود دارد. پس آنها را می توانید پس از دوسال برای فرزند خود خریداری کنید.

   منبع : el.balagh ، bazijoo 

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   جستجو در سایت

   درحال بارگذاری ...