ما به طور ذاتی می دانیم که در آغوش گرفتن احساس خوبی دارد. وقتی غمگین هستیم ، یک آغوش گرم می تواند درد ما را تسکین دهد و در زمان شادی ، در آغوش گرفتن می تواند اشتیاق ما را بیشتر کند.

با این حال ، چیزی که بسیاری از ما متوجه آن نیستیم این است که بغل کردن می تواند مزایای عمیق و پایداری را به ویژه برای بچه ها به همراه داشته باشد. در آغوش گرفتن فرزندان به طور منظم می تواند با ایجاد سلامتی ، انعطاف پذیری ذهنی و آگاهی اجتماعی سبب رشد کودک شما گردد.

  • فواید در آغوش گرفتن :

1. در آغوش گرفتن به رشد مغز کمک می کند.

نوزادان مدتها قبل از یادگیری صحبت، شروع به برقراری ارتباط از طریق لمسی و جسمی می کنند. تماس فیزیکی با نوزاد مانند بغل گرفتن ، برای رشد طبیعی مغز او اساسی است.

این کار زمینه ساز یادگیری مهارتهای اجتماعی ، مهارتهای حرکتی خوب و سایر تواناییهای شناختی در کودکان است. در حقیقت ، لمس کودک برای رشد مغز او بسیار ضروری است ، به طوری که نوزادان در پرورشگاه های اروپای شرقی (جایی که به ندرت با نوزادان رفتار محبت آمیز می شود) نرخ فوق العاده بالای اختلال شناختی و تاخیر در رشد حرکتی را تجربه می کنند.

در یک مطالعه ، محققان دریافتند که تنها با 20 دقیقه لمس محبت آمیز نوزادان ، نمرات آنها را در ارزیابی رشد بهبود می بخشد. تماس انسانی خنثی (غیر محبت آمیز) تاثیری بر رشد کودک به همراه نداشت.

2. آغوش برای رشد جسمی نوزاد مفید است.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که علل خاصی وجود دارد که بر رشد جسمی نوزاد تاثیرات منفی می‌گذارند مانند کمبود در آغوش گرفتن در اوایل دوران کودکی که سبب توقف رشد نوزاد می گردد.

کودکان مبتلا به اختلال رشد علی رغم داشتن رژیم غذایی مغذی ، رشد چندانی را نشان نخواهند دارد و بسیاری نوزادان وقتی تحت نوازش و در آغوش کشیدن قرار می‌گیرند ، شروع به رشد می نمایند.

محققان معتقدند که بین رشد جسمی نوزاد و در آغوش کشیدن او در ارتباط مستقیمی وجود دارد زیرا در آغوش کشیدن هورمون های مرتبط با احساس عشق و دوست داشتن را که همان اکسی توسین است را افزایش می دهد. این هورمون ها سبب افزایش هورمون مهمی مانند هورمون رشد می شوند که بر رشد جسمی نوزاد تاثیرات مستقیم خواهد داشت.

3. در آغوش کشیدن باعث سلامت عمومی بدن می شود

در آغوش کشیدن باعث سلامت عمومی بدن ما می شود . ثابت شده است که اکسی توسین یا همان هورمون عشق به طور قابل توجهی سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در کودکان و بزرگسالان می گردد .

در آغوش کشیدن کودک می‌تواند خطر بیمار شدن او را کاهش دهد و التهابات مضر را در بدن کودک از بین ببرد.اکسی توسین همچنین در تعدیل سطح هورمون های تیروئید در خون نقش دارد که متعاقباً این هورمون به بهبود سریع زخم ها کمک کرده و متابولیسم بدن را تنظیم می نماید.

4. در آغوش گرفتن کودک می تواند بد اخلاقی کودک را خنثی کند.

ممکن است متناقض به نظر برسد اما در آغوش کشیدن فرزندتان وقتی که او خشمگین است و احساس ناراحتی می نماید، باعث نمی شود که او به رفتار بد خود ادامه دهد . بلکه با این کار می توانید کودک را آرام نموده و شرایطی را به وجود آورید تا کودک در مورد رفتار خود فکر نموده و و تجدید نظر نماید.

کودکان خردسال معمولاً لجباز نیستند و معمولا بد اخلاقی آنها به این معناست که آنها با ابراز عصبانیت خود می خواهند آرامش خود را به دست آورند.

اگرچه ممکن است در این شرایط رفتار آنها لجبازانه به نظر برسد اما آنها در تلاش بر آرام کردن خود هستند.

به گفته روانشناس کودک دکتر ویلیام چن از بنیاد اوتیسم دورهام ، وقتی کودک کنترل احساسات خود را از دست می دهد ، احساس بداخلاقی ایجاد می شود زیرا کودک توانایی های شناختی لازم برای تعدیل رفتار خود را کسب نکرده است.

در حین عصبانیت بخشی از سیستم عصبی که تحریکات عاطفی را کنترل می نماید ، بیش از حد تحریک می شود و فرایند های مربوط به تفکر منطقی و آرامش را کاملا سرکوب می کند.

به همین دلیل است که سعی در گفت و گوی آرام و منطقی و استدلال آوردن برای کودک کوچک و عصبانی تاثیری ندارد و اغلب باعث می شود که کودک بیشتر گریه کند.

در حقیقت در شرایط عصبانیت کودک بیش از حد تحت فشار و خسته است و توانایی مدیریت هر گونه اطلاعات جدید دریافتی را ندارد.

محققان بر این باورند که بهترین و غالباً تنها راه برای کاهش حالت تحریک بیش از حد کودک این است که به کودک خود با یک آغوش گرم، احساس آرامش و دوست داشتنی بودن را انتقال دهید .

با این کار از طریق بالا بردن سطح اکسی‌توسین در بدن کودک می توانید سیستم عصبی او را آرام نموده و احساس استرس و اضطراب را کاهش دهید.در آغوش کشیدن باعث می‌شود تا مناطق منطقی مغز کودک مجدداً فعال شود و در نتیجه پذیرای صحبت ها و راهنمایی های شما خواهد بود.

5. در آغوش کشیدن منظم باعث ایجاد اعتماد به نفس ، قدرت و احساس خوشبختی کودک شما می شود.

انعطاف پذیری توانایی بازگشت کودک از شکست و کنار آمدن با احساسات منفی مانند ناامیدی و غم و اندوه را کنترل می کند. همه کودکان با تاب آوری محدود به دنیا می آیند و باید با بالغ شدن این مهارت را کسب کنند.

انعطاف پذیری یکی از توانایی های بسیار مهم رفتاری می باشد که باعث می شود کودک پس از تجربه شکست، بتواند با احساسات منفی مانند ناامیدی و غم و اندوه کنار بیاید و این احساسات را کنترل نماید. معمولا کودکان با توانایی تاب‌آوری محدودی به دنیا می آیند و باید به مرور با بالغ تر شدن این مهارت را کسب نمایند.

6. در آغوش گرفتن ارتباط والدین با کودک را تقویت می کند.

هنگامی که فرزند خود را در آغوش می گیرید ، به او یادآوری می کنید که او ایمن ، دوست داشتنی و پذیرفته شده است. این به او کمک می کند ترس خود را کنار بگذارد و به راحتی به شما اعتماد کند ، که به طور قابل توجهی احساس دلبستگی ایمن او را افزایش می دهد.

این احساس به او کمک می‌کند تا ترس خود را کنار بگذارد و به راحتی به شما اعتماد کند. در این شرایط کودک به طور قابل توجهی احساس دلبستگی و امنیت خواهد نمود. احساس دلبستگی در کنار حس امنیت نه تنها زمینه ساز ارتباطی قوی بین والدین و فرزندان می‌شود بلکه زمینه‌ای برای داشتن روابط احساسی و دلبستگی های سالم در بزرگسالی می‌گردد.

اگرچه در آغوش کشیدن فرزندان فواید بیشماری دارد اما باید به یاد داشته باشید که بچه ها با روحیات مختلف ممکن است به سطوح متفاوتی از در آغوش کشیدن و محبت فیزیکی نیاز داشته باشند.

هنگامی که کودک به اندازه کافی بزرگ شد تا بتواند صحبت کند قبل از در آغوش کشیدن او از او اجازه بگیریدو از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که با در آغوش کشیده شدن مشکلی ندارد.

اجازه گرفتن از کودک پیش از آنکه او را در آغوش بگیرید می تواند به کودک یادآوری نماید که رضایت او در ارتباطات احساسی اهمیت زیادی دارد. همچنین والدین یاد خواهند گرفت که چگونه به روشی احترام آمیز دوست داشتنی و قدرتمندانه با کودک ارتباط برقرار نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...