خواهر و برادر جز جدانشدنی خانواده هستند که باید رابطه ای صمیمی با هم داشته باشند. ارتباط خوبی که خواهر و برادر با هم دارند باعث سازگاری بیشت آنها شده و در نتیجه این احساس امنیت به دیگران هم منتقل می شود. کودکان مهارت های اجتماعی و شناختی را از خواهر و برادر خود می آموزند بنابراین هر چه رابطه آنها صمیمی تر باشد کودک هم بهتر می تواند آمورش های لازم را دریافت کند. برخی عوامل در رابطه خواهر و برادر تاثیر گذاشته و باعث کاهش میزان صمیمیت در آنها می شود. اگر این عوامل به خوبی شناسایی و ریشه یابی شوند قطعا این صمیمیت کم نمی شود و شما یک خانواده ای صمیمی و شاد خواهید داشت.

اختلاف سنی یک عامل مهم است که در صمیمیت تاثیر می گذارد. هر چه اختلاف سنی بیشتر می شود حس صمیمیت هم افزایش پیدا می کند. کودکان نقش مهمی در این ارتباط دارند و باعث می شوند تا صمیمیت بین اعضای خانواده بیشتر شود. وقتی والدین فرزندان را تشویق می کنند تا به یکدیگر احترام بگذارند در واقع شرایط را برای ایجاد صمیمیت بیشتر فراهم می سازند. آزادی در خانواده باعث می شود تا فرزندان بتوانند به راحتی محبت و صمیمیت خود را به یکدیگر ابراز کنند و از اظهار نظر در این باره ترسی نداشته باشند. با صمیمیت است که خانواده می تواند از چالش ها عبور کند و مشکلات را به خوبی پشت سر بگذارد.

  • عوامل تاثیرگذار بر صمیمیت خواهر برادر

همانطور که در بالا اشاره کردیم عوامل زیادی بر صمیمیت خواهر و برادر نقش دارد که مهمترین آنها خانواده خانواده اجتماع است. در زیر به چند عامل مهم و تاثیر گذار می پردازیم:

1. برخورد متفاوت والدین با هر یک از فرزندان

اگر چه بیشتر والدین بر این باور هستند که رفتاری یکسان با کودکان دارند اما در واقعیت چنین نیست و آن‌ها رفتارهایی کاملا متفاوت را از خود نشان می دهند و این بستگی به جنسیت و سن و خلق و خوی فرزندان دارد. زمانی که فرزند شما رفتار متفاوت والدین و فرق گذاشتن ها را مشاهده می کند نسبت به خواهر و برادر خود حس خوبی ندارد و به دلیل این بی توجهی اختلافات زیادی در خانواده ایجاد می شود. اگر پدر و مادر با تمام بچه ها به یک شکل رفتار کنند هیچ گونه کدورت و حتی تنفری بین آنها شکل نمی گیرد.

2. خواهر برادر، خلق و خوی بچه ها

این می تواند یک عامل مهم و تاثیر گذار بر میزان صمیمیت بین خواهر و برادر باشد. خلق و خوی بد فرزند اول خانواده تاثیر منفی بر فرزندان دیگر هم دارد و باعث می شود تا رابطه صمیمی بین فرزندان نباشد. اما اگر فرزند اول خلق و خوی خوبی داشته باشد می تواند این صمیمیت را به سایر اعضا هم منتقل کند.

3. کیفیت رابطه زن و مرد

وقتی مشکلات زناشویی زیاد می شود قطعا روی فرزندان هم تاثیر منفی دارد چون والدین اولین الگوی فرزندان هستند. اضطرابی که در دعوای والدین به فرزندان منتقل می شود باعث کم شدن صمیمیت بین آنها می شود و فاصله بین فرزندان و والدین را زیاد می کند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم عوامل زیادی بر صمیمیت خواهر و برادر نقش دارد که مهمترین آنها خانواده خانواده اجتماع است.

  • راه های بهبود رابطه خواهر و برادر

برای اینکه رابطه صمیمی بین خواهر و برادر بهبود پیدا کند تکنیک های مختلفی وجود دارد که هر کدام به نوعی راهنما هستند تا شما را به هدف نزدیک کنند. اگر رابطه والدین با خواهر و برادر خود خوب باشد قطعا الگوی خوبی هم برای فرزندان خود هستند. راه های بهبود رابطه عبارتند از:

1. بدگویی پشت سر اعضای خانواده می تواند باعث بوجود آمدن کدورت بین آنها شود پس هرگز پشت سر اعضای خانواده تان بدگویی نکنید به خصوص زمانی که با دوستانتان هستید هیچ وقت از اعضای خانواده بد نگویید و آنها را خراب نکنید.

حتی اگر ازدواج کرده اید باز هم با خواهر و برادر خود صمیمی باشید و سعی کنید روابط رسمی نداشته باشید بلکه صمیمیت را به اوج برسانید تا حس بهتری داشته باشید.

2. صحبت کردن با لحنی خوب و تاثیر گذار و بدون انتقاد کمک می کند تا خواهر و برادر بتوانند ارتباطی صمیمی و موثر با یکدیگر داشته باشند. برای انتقاد کردن و یا شنیدن انتقاد بعتر لست کاملا منعطف باشید و کسب را مورد سرزنش و نصیحت قرار ندهید و انتقاد سازنده را همیشه قبول کنید.

3. در میان اعضای خانواده تفاوت عقیده کاملا طبیعی است و ممکن است هر کدام نظر مختص به خود را داشته باشند پس بهتر است با هم بحث نکنید و به یکدیگر احترام بگذارید تا بتوانید به اتفاق نظر برسید.

با انجام کارهایی هر چند کوچک یکدیگر را خوشحال کنید و به بهانه های مختلف برای شاد کردن یکدیگر به هم هدیه دهید. برای اینکه رابطه صمیمی تر داشته باشید بهتر است بیرون از خانه هم ارتباطی صمیمی داشته باشید و در شاری و خوشحالی یکدیگر شریک باشید و برای یکدیگر مثل یک تکیه گاه عمل کنید.

4. رفتار صادقانه با خواهر و برادر باعث نزدیکی اعضای خانواده به هم می شود و در نتیجه اعتماد میان آنها را روز به رو بیشتر می کند. صادقانه برخورد کنید و سعی کنید با آن ها رابطه واقعی و حقیقی داشته باشید و نشان دهید از دیدنشان خوشحال می شوید و چقدر برای شما ارزشمند هستند و دوستشان دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...