برنامه ریزی روزانه شامل برنامه‌ای است که خانواده‌ها برای انجام کارهایشان، گذراندن وقت با یکدیگر و لذت بردن از زمان، از آن استفاده می‌کنند. هر خانواده‌ای برنامه مشخص خود را دارد. برنامه ریزی روزانه به خانواده‌ها کمک می‌کند که بدانند چه کسی باید چه کاری را در چه زمانی، به چه ترتیبی و هر چند وقت یک‌بار انجام دهد. برای نمونه، خانواده شما ممکن است:

برنامه ریزی روزانه برای آماده کردن افراد خانواده در صبح، زمان حمام، زمان خواب یا زمان غذا، خوش‌آمدگویی‌ها و خداحافظی‌ها داشته باشد. برنامه هفتگی برای انجام کارهای خانه مانند شستن و تمیز کردن داشته باشد. برنامه‌های دیگری مانند گذراندن وقت در تعطیلات یا جمع شدن خانواده در کنار یکدیگر داشته باشد.

زندگی خانوادگی ممکن است بدون برنامه ریزی روزانه هرج‌ومرج بیشتری داشته باشد. این برنامه کمک می‌کند که کودکان شما متوجه بشوند چه چیزهایی برای خانواده شما مهم است. برخی برنامه‌های روزانه که دارای اهمیت بیشتری هستند، گاهی وقت‌ها آداب ‌و رسومی را نیز در پی دارند. این دست برنامه‌های روزانه کمک می‌کند ارزش‌ها و اعتقادهای جمعی تقویت بشود و حسی از تعلق و پیوستگی در خانواده‌ها به وجود بیاید.

داشتن ثبات هرچه بیشتر در اجرای برنامه ریزی روزانه به کودکان کمک می‌کند که با اتفاقات استرس‌زا بهتر روبه‌رو شوند؛ مانند به دنیا آمدن یک فرزند جدید، طلاق، بیماری، مرگ یکی از اعضای خانواده یا نقل‌مکان کردن به یک شهر یا کشور دیگر.

برنامه ریزی روزانه مزایایی هم برای سلامتی کودکان دارند؛ کودکان در خانواده‌هایی که دارای برنامه ریزی برای انجام امور روزمره هستند، دچار عفونت‌های تنفسی کم‌تری می‌شوند نسبت به کودکانی که در خانواده خود برنامه ریزی انجام کارهای روزانه را تجربه نمی‌کنند. شاید به این دلیل باشد که برنامه کارهای روزانه باعت عادت‌های سالم مانند شستن دست‌ها می‌شود. برنامه کارهای روزانه هم‌چنین عامل کاهش‌دهنده استرس هستند که تقویت سیستم ایمنی بدن را در پی دارند.

هیچ قانونی وجود ندارد درباره این که چه تعداد یا چه نوع برنامه ریزی روزانه باید داشته باشید. برنامه‌ای که ممکن است برای خانواده‌ای خوب باشد برای خانواده دیگری ممکن است بسیار سخت‌گیرانه باشد. هم‌چنین برنامه فشرده در زندگی برای برخی می‌تواند راحت باشد و برای برخی دیگر خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...