فعالیت‌های تفریحی مزایای اجتماعی بسیار زیادی دارد. برای مثال، نوجوانانی که به اندازه کافی تفریح می‌کنند در بزرگسالی نیز می‌توانند از مهارت‌های رهبری بهتری برخوردار باشند. از زمانی که پارک‌ها به عنوان قطب زندگی اجتماعی ساخته شده‌اند، ارتباطات اجتماعی نیز تقویت شده است. مزایای تفریح برای کودکان تنها به این گروه سنی منحصر نیست و همه افراد در هر سنینی می‌توانند از فواید آن بهره‌مند شوند. این مزایا عبارت‌اند از:

 • سرگرم شدن
 • ورزش و فعالیت بدنی
 • مدیریت استرس
 • عزت نفس بالاتر
 • ارتقاء کیفیت زندگی
 • سبک زندگی مثبت
 • یاد گرفتن صنایع دستی
 • سلامتی بیشتر
 • توانایی بیشتر در مقابله با مشکلات
 • تقویت پیوندهای خانوادگی

تفریح کردن به تقویت یادگیری کودکان و بالا بردن اعتماد به نفس آن‌ها کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که فعالیت بدنی می‌تواند به روند یادگیری کودکان کمک کند. فعالیت‌های ورزشی باعث رشد مهارت‌های حرکتی درشت و مهارت‌های اجتماعی بچه‌ها می‌شود. همچنین ورزش‌ها و تفریح‌های گروهی باعت تقویت حمایت اجتماعی، گسترش شبکه‌های اجتماعی و دوست‌یابی می‌گردد.

کودکان امروزی، بیشتر وقت خود را به بازی با موبایل و تماشای کارتون می‌گذرانند. آن‌ها به سختی برای بازی به محیط بیرون از خانه می‌روند. بنابراین، لازم است به عنوان والدین، برنامه‌هایی جهت تفریح برای کودکان خود داشته باشید تا فرزندانتان بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. در ادامه به چند ایده برای نحوه تفریح کودکان می‌پردازیم.

 • فعالیت‌های داخل خانه

گاهی اوقات، والدین امکان بیرون بردن فرزندانشان را ندارند اما می‌توانند آن‌ها را با بازی‌های زیر در خانه سرگرم کنند. در ادامه به بهترین فعالیت‌ها برای سرگرم شدن در خانه اشاره می‌کنیم.

1. سرزمین حیوانات

این بازی بسیار سرگرم‌کننده است و کودکان نیز عاشق تقلید کردن از حیوانات جنگل هستند. از فرزند خود بخواهید مثل قورباغه بپرد یا مانند پنگوئن راه برود. تقلید از حیوانات، مهارت‌های جسمی کودکان را تقویت می‌کند و حتی باعث می‌شود آن‌ها در مورد حیوانات اطلاعات بیشتری کسب کنند.

2. بالا نگه داشتن بادکنک

این تفریح برای کودکان، بسیار سرگرم‌کننده است. اما لازم است مطمئن شوید که فرزندتان آن را در فضایی باز یا در جایی که وسایل خطرناک وجود ندارد انجام می‌دهد. برای این فعالیت، چند بادکنک باد کنید و سپس از فرزندتان بخواهید این بادکنک‌ها را در هوا شناور نگه دارد به طوری که زمین را لمس نکنند. اگر می‌خواهید این بازی را سرگرم‌کننده‌تر کنید می‌توانید آن را به صورت رقابتی انجام دهید.

3. بالا و پایین

برای انجام این فعالیت، لازم است شما با بدن خود یک پل ایجاد کنید. از فرزندتان بخواهید از زیر پل عبور کند. سپس به حالت پلانک روی زمین قرار بگیرید و از کودک بخواهید که از روی شما بپرد. این کار نه تنها برای فرزندتان فعالیتی سرگرم‌کننده است بلکه یک فعالیت بدنی نیز برای شما محسوب می‌شود.

4. مجسمه

اگر فرزند شما عاشق رقصیدن با موسیقی است مطمئناً از این فعالیت، لذت خواهد برد. برای انجام این مجسمانه، موسیقی مورد علاقه فرزندتان را پخش کنید و اجازه دهید کودک با آن برقصد. هر چند وقت یک بار موسیقی را متوقف کنید و با گفتن کلمه مجسمه از طرف شما، کودک باید در همان موقعیتی که قرار دارد این نقش را بازی کند که منجمد شده یا مثل مجسمه شده است.

5. صندلی بازی

این بازی بسیار سرگرم‌کننده است و مهارت تصمیم گیری کودکان را افزایش می‌دهد. چند صندلی را در وسط قرار دهید و از کودکان بخواهید هنگام پخش موسیقی دور آن‌ها بچرخند. وقتی موسیقی متوقف می‌شود کودکان باید روی نزدیک‌ترین صندلی به خود بنشینند. هر کسی که بدون صندلی بماند باید از بازی خارج شود. این بدان معنی است که تعداد صندلی‌های بازی باید یک صندلی کمتر از تعداد کودکان باشد.

6. بولینگ

چند بطری پلاستیکی را پر از آب کنید و درشان را ببندید. یکی از توپ‌هایی که در خانه دارید را بیاورید و بعد از اینکه بطری‌ها را در کنار دیوار قرار دادید از کودک بخواهید با توپ به آن‌ها ضربه بزند. این تفریحی بسیار سرگرم‌کننده است و فرزندتان از آن لذت خواهد برد.

 • فعالیت‌های بیرون از خانه

اگر شرایط برای شما فراهم است و می‌توانید بیرون از خانه را جهت تفریح برای کودکان خود در نظر بگیرید، فعالیت‌های زیادی هست که می‌توانید از آن‌ها برای تفریح کردن فرزندتان استفاده کنید. در ادامه به چند ایده به منظور فعالیت‌های بیرون از خانه برای کودکان اشاره شده است.

1. توپ بازی

یکی از ایده‌های عالی جهت تفریح برای کودکان این است که کودک خود را برای بازی با توپ به پارک ببرید. اگر حیاط دارید که توپ بازی در حیاط بهتر هم هست. شما و فرزندتان می‌توانید با دست یا پا توپ بازی کنید. حتما توپ را بر اساس سن کودک انتخاب کنید و برای کودکان خردسال از توپ‌های بسیار محکم (مانند توپ بسکتبال) استفاده نکنید.

2. عروسک رو پیدا کن

برای این کار لازم است چند عروسک کوچک یا هر شیء کوچک دیگری را آماده کنید تا فرزندتان بتواند آن‌ها را راحت پیدا کند. سپس، این اشیاء را در جاهای مختلف قایم کنید و به فرزندتان یک سبد بدهید و از او بخواهید که آن‌ها را پیدا کند. همچنین، می‌توانید نقش خود را با فرزندتان نیز نوبتی عوض کنید. به این صورت که او اشیاء را پنهان کند و شما آن‌ها را پیدا کنید.

3. دوچرخه‌سواری

برای فرزندتان دوچرخه تهیه کنید و اجازه بدهید فرزندتان با خوشحالی، دوچرخه‌سواری کند. این فعالیت، نه تنها ورزش خوبی برای کودک است بلکه به شدت او را سرگرم می‌کند.

4. زمین بازی

کودک خود را به زمین بازی ببرید که دارای سرسره، تاب، الاکلنگ، تونل و غیره است تا مهارت‌های حرکتی‌اش تقویت شود. با این حال، او را در زمین بازی تنها نگذارید چون ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشد.

5. شنا کردن

استخر کودکان، یکی از بهترین ایده‌های جهت تفریح برای کودکان در بعد از ظهرهای گرم تابستان است. در این صورت می‌توانید شنا را نیز به فرزند خود یاد بدهید و او نه تنها سرگرم می‌شود بلکه ورزش هم می‌کند.

6. پیاده‌روی در طبیعت

پیاده‌روی نه تنها باعث تقویت عضلات کودکان می‌شود بلکه باعث ایجاد استقامت در فرزندتان نیز می‌گردد. همچنین، پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند کودکان را از صفحه تلویزیون و موبایل دور کند و در نتیجه ارتباط او با طبیعت را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...