تاثیرات استفاده از اسباب بازی برای کودکان در زمینه‌های مختلف قابل چشم‌پوشی نیست. در واقع آنقدر این بازی‌ها می‌توانند موجب تغییر و تحول در کودک شوند که در بسیاری از موارد توصیه می‌شود مادران در روز حتماً ساعتی را به بازی با کودکان خود اختصاص دهند و او را در چالش‌های مختلف بیندازند تا ذهن او را وادار به فعالیت کنند.

تاثیرات اسباب بازی بر رشد کودکان عبارتند از:

1. رشد اجتماعی

واضح است که یک بازی زمینه رشد کودک را فراهم می‌کند و این فرصت را در اختیار او قرار می‌دهد تا استعدادهای خود را شکوفا کند. قرار گرفتن کودکان در بعضی از ‌موقعیت‌ها باعث پیروزی و شکست آن‌ها می‌شوند. همین امر موجب خواهد شد تا کودک برای حضور در اجتماع و رقابت با دیگران آماده شود. به طور کلی هرگونه بازی مانند بازی‌های فکری می‌توانند به رشد اجتماعی کودک کمک کنند.

2. رشد عاطفی

استفاده از بعضی از انواع اسباب بازی باعث می‌شود تا کودک در موقعیت‌هایی قرار بگیرد که نیاز به بروز احساسات خود داشته باشد.

3. رشد ذهنی

هرچه که یک بازی فکری بیشتر انجام بگیرد و تمایل کودک برای استفاده از اسباب بازی‌های فکری افزایش یابد، رفتار هوشمندانه و دوراندیشی در او پرورش پیدا می‌کند. البته فقط وسایل بازی نیست که به رشد ذهنی کمک می‌کند بلکه فیلم و کارتون هم می‌توانند موثر باشند.

4. رشد جسمی

برخی از وسایل بازی با فعالیت‌هایی که در کودک ایجاد می‌کنند اثربخشی مناسبی برای عضلات بدن او دارند و حتی یک نوع ورزش برای او محسوب می‌شوند. برای مثال بازی با وسایلی مانند توپ باعث می‌شود تا رشد جسمی کودک تقویت و انرژی او تخلیه شود.

5. رشد اخلاقی

در طول یک بازی کودک می‌تواند حس کند که چه چیزهایی خوب و چه چیزهایی بد هستند. درواقع در حین بازی مخصوصاً بازی‌هایی که دونفره به بالا هستند، درک می‌کند که  باید در حین بازی کاملاً منضبط، صادق، حقیقت طلب و عادل باشد تا بتواند بازی را به پایان برساند. واضح است که تکرار این بازی‌ها رشد اخلاقی کودک را در پی خواهد داشت.

اسباب بازی‌هایی که جنبه آموزشی دارند موجب یادگیری همراه با سرگرمی برای کودکان می‌شوند. در واقع با لذت بخش کردن یادگیری بچه‌ها را عاشق استفاده از این اسباب بازی‌ها می‌کنند. در حین این بازی‌ها آدرنالین شادی در بچه‌ها ترشح شده و سبب می‌شود تا علاقه آن‌ها برانگیخته شود. شاید وسایل آموزشی در بعضی موارد خسته‌کننده و یکنواخت باشند اما اسباب بازی‌ها با طراحی‌های جذاب هیجان‌انگیز هستند و علاقه کودکان را برای استفاده بیشتر تقویت می‌کنند.

امروزه با خرید بسیاری از اسباب بازی‌های آموزشی، نقاط قوت و رشد کودک توسعه پیدا می‌کند. چراکه هر کدام یک از این اسباب بازی‌ها به کودک شما یاد می‌دهد که چه نوع مهارتی را در چه جهاتی باید تقویت کند. شاید بیشتر والدین کودک خود را تشویق به رفتن مهد کودک و پیش دبستانی نمایند اما با این وجود اسباب بازی‌های آموزشی هم برای رشد کودک و آماده‌سازی او برای ورود به مدرسه مفید هستند. کودکان با این اسباب بازی‌ها می‌توانند با نکات زیادی قبل از وارد شدن به کلاس درس آشنا شوند. در واقع این بازی‌ها با نشان دادن یک نقش عالی رفتارهای خوب را در فرزند شما تقویت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...