نیاز به دلبستگی، از نیازهای اولیه هر انسانی است که از هیچ نیاز دیگری مشتق نشده است و از نیازهای اصلی برای تحول شخصیت انسان می باشد. این دلبستگی به معنی یک پیوند عاطفی عمیق است که کودک خردسال با فردی که از او مراقبت می کند، برقرار خواهد کرد.

بر اساس سبک دلبستگی کودکان، نحوه برقراری ارتباط با دیگران در سنین بزرگسالی نیز مشخص خواهد شد. بنابراین ارتباط با مراقب (مادر) بعد از تولد و در دوران کودکی هر شخص از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

باید خاطر نشان کرد در صورتیکه این ارتباط به درستی شکل نگیرد، فرد در برقرار ارتباط با دیگران دچار احساس نا امنی شده و ممکن است در سنین بزرگسالی ازدواج ناموفق داشته باشد.

همچنین عدم ارتباط اولیه مناسب مادر با کودک، می تواند باعث اختلالاتی چون اختلال اضطراب فراگیر کودکان و افسردگی شود. بنابراین مادر یا مراقب کودک باید رابطه مناسبی با او داشته باشد.

از عوامل مهم در سبک دلبستگی کودکان می توان به شیوه ارتباط کودک با مراقب اولیه اشاره کرد. در واقع دو سال اول زندگی کودک بسیار مهم بوده و دلبستگی کودکان در زیر دو سال بسیار اهمیت دارد.

انواع سبک دلبستگی در کودکان

1- دلبستگی ایمن

در این نوع از دلبستگی، زمانی که مادر در کنار کودک حضور داشته باشد، کودک احساس اطمینان خاطر خواهد کرد و با آرامش خیال به فعالیت های خود مانند بازی و کنکاش در محیط مشغول می شود.

2- دلبستگی مقاوم

در این نوع دلبستگی، کودک در هنگام حضور مادر به او می چسبد. این کودک ترجیح می دهد که در نزدیکی مراقب بماند و کمتر به محیط اطراف دقت دارد. در زمانی که مادر کودک را تنها می گذارد، این کودک به شدت بی قراری می کند و بعد از بازگشت مراقب باز هم بی قراری او ادامه خواهد داشت.

3- دلبستگی اجتنابی

در این نوع سبک از دلبستگی، کودک تمایلی به ارتباط یا تعامل با مادر ندارد. اصلا این کودک توجهی به حضور مراقب نداشته و در نبود او نیز آشفته نمی شود. در صورتی که مادر کودک را تنها گذاشته و بعد از مدتی بازگردد، کودک هیچ استقبالی از او نخواهد کرد و تمایلی به برقراری ارتباط با او ندارد.

4- دلبستگی سردرگم

کودکانی که دلبستگی آشفته – سردرگم دارند، پر از تضاد، تناقض و آشفتگی هستند. در این نوع دلبستگی اختلالات روانی کودکان زیاد است و رفتار مشخصی با مراقب خود ندارند؛ رفتار آنها بین عشق و نفرت در تضاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...