سرشیشه ها انواع مختلف و تنوع زیادی دارند. بسته به سن کودک ، میزان خروج شیر از سر شیشه نیز متفاوت است. بنابراین با توجه به سن کودک اندازه و

تعداد قطره سرشیشه نیز تغییر می کند.اما چگونه سرشیشه را سوراخ کنیم؟جای نگرانی در این مورد وجود ندارد چون انواع متفاوتی ازسرشیشه با برند های مختلف و تعداد قطره های استاندارد ومناسب سن نوزاد شما در بازار وجود دارد.

اندازه قطره سر شیشه نوزاد با توجه به سن نوزاد و توانایی او در مکیدن شیر تعیین می شود.

  • انواع سر شیشه

1. سرشیشه ارتودنسی

این سرشیشه ها شبیه ساعت شنی هستند و باعث میشود که قسمت بالایی ، پشت دندان ها قرار بگیرد و از لثه و دندان ها محافظت نماید.

سرشیشه های ارتودنسی طوری طراحی شده اند که با کام و لثه فرزند شما سازگارتر هستند.

2. سرشیشه نچرال یا طرح سینه مادر

سرشیشه های طرح سینه مادر،  طراحی طبیعی تری دارند و این امکان را به کودک میدهند تا روند طبیعی رشد کام و فک را داشته باشد.

نوزادان معمولا با این نوع سرشیشه به راحتی ارتباط بر قرار می کنند و آن را می پذیرند.گزینه های سرشیشه شیربرای نوزادانی که هم زمان ازسینه مادر و شیشه شیر تغذیه می کنند است.

3. سرشیشه سیلیکونی 

اکثر سرشیشه های موجود در بازار سیلیکونی هستند . این نوع سرشیشه ها محکم تر و با دوام تر از سرشیشه های از جنس لاتکس بوده و فاقد رنگ و بو هستند و بوی شیر را به خود جذب نمی کنند. سر شیشه سیلیکونی دربرابر حرارت مقاوم است و می توان آن را حتی برای شست و شو در ماشین ظرف شویی قرار داد.

4. سرشیشه لاتکس 

این نوع سرشیشه ها زرد رنگ هستند و جنس نرم تری دارند بنابراین دوام آن ها از سرشیشه های سیلیکونی کم تر است و معمولا زود تر پاره می شوند. با توجه به این که برخی از نوزادان ممکن است به سرشیشه از جنس لاتکس حساسیت نشان دهند ترجیحا خرید سرشیشه های سیلیکونی رادر اولویت قرار دهید.

5. سرشیشه کلاسیک یا استاندارد

این نوع سرشیشه ها  باریک هستند که باعث می شود اکثر کودکان بتوانند ازآنها استفاده کنند. جریان شیر در این سرشیشه ها کند است  که حالتی ایده آل برای نوزادان تازه متولد شده است. اما نقطه ضعف این نوع سرشیشه ها این است که عملکرد ضد نفخ ندارند وموجب می شود تا هوا نیز همراه شیر وارد بدن نوزاد شود  به همین سبب امروزه استفاده از این نوع سرشیشه ها چندان مورد توجه والدین نیست وکم کم جای خود را به سرشیشه های آنتی کولیک یا ضد نفخ داده اند.

6. سرشیشه های ضد نقخ یا آنتی کولیک 

این نوع سرشیشه ها داری یک بخش تخلیه هوا هستند ومیزان جریان عبوری هوا در آن ها کنترل شده است و کودک به هنگام مکیدن شیر هوای زیادی را نمی بلعد و دچار نفخ نمی شود.  دارای عملکرد ضد نفخ و آنتی کولیک بوده و سرشیشه های آن نیز از تنوع در سایز و مدل بهره مند هستند.

  • چه موقع باید سرشیشه را تعویض کنیم؟

به دلیل استفاده هر روزه و مداوم در ماه های نخست تولد نوزاد بهتر است نهایتا هر سه ماه یک بار سرشیشه را تعویض کرد اما در این مدت در صورت مشاهده آثارصدمه یا تغییر رنگ حتما سرشیشه را تعویض نمایید.

همچنین هم زمان با رشد کودک و تغییر در قدرت مکیدن شیر، باید سرشیشه با تعداد قطره های بیشتر تهیه نمایید تا کودک هنگام مکیدن شیر خسته نشود.

  • چند نکته قابل توجه هنگام خرید سرشیشه:

1. جنس سرشیشه ها معمولا یا سیلیکونی هستند یا لاتکس .با  توجه به اینکه برخی از نوزادان ممکن است به سرشیشه لاتکس حساسیت نشات دهند ترجیحا

2. خرید سرشیشه سیلیکونی را در اولویت قرار دهید.

3. هنگام خرید سرشیشه حتا به سن کودک و میزان خروج شیراز شیشه توجه کنید.

4. دقت کنید که سرشیشه باید بدون بو ومزه باشد.

5. از خرید سرشیشه هایی که کدر شده و یا تغییر رنگ داده اند جدا خودداری کنید.

6. قبل از استفاده از سر شیشه حتما آن رادر آب جوش به مدت ۵ دقیقه استریل کنید.

7. توجه داشته باشید که سرشیشه و شیشه شیر باید حتما از یک برند باشند.

8. از آن جا که سر شیشه ها طی پروسه شیر خوردن تمام مدت در دهان نوزاد است مهم باید حتما از مواد کاملا سالم و فاقد BPA ساخته شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...