کابوس ها خواب های بدی هستند که کودکان را می ترسانند و در ساعات پایانی شب با ترس از خواب بیدار می شوند. کابوس ها می توانند در مورد چیزهای ترسناک خیالی یا در مورد خطرات واقعی زندگی باشند که کودک در مورد آنها آموخته است. کودکان خردسالی که در پریشانی از خواب بیدار می شوند ممکن است نتوانند واقعیت را از رویاهای خود جدا کنند و در واقع ممکن است فکر کنند که اتفاق بدی افتاده است. وقتی بزرگتر می شوند، متوجه می شوند که رویاها غیر واقعی هستند. معمولاً کودکان در مورد چیزهای خیالی مانند عروسک های ترسناک یا هیولا کابوس می بینند. کودکان بزرگتر ممکن است در مورد خطرات زندگی واقعی کابوس ببینند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از تصادفات اتومبیل، مرگ، خشونت، حیوانات متجاوز و غیره.

رویاهای بد می توانند در کودکان به عنوان واکنشی به برخی ترس ها یا ضربه های زندگی واقعی رخ دهند. آنها همچنین می توانند در پاسخ به ترس های خیالی رخ دهند که وقتی کودک یک کتاب ترسناک می خواند یا یک نمایش ترسناک را درست قبل از خواب تماشا می کند، به وجود می آید. موضوع کابوس ها معمولاً بازتابی از آنچه کودک در زندگی واقعی تجربه می کند است. به عنوان مثال می توان به مبارزه با پرخاشگری، ترس از جدایی و غیره اشاره کرد. کابوس ها می توانند درباره چیزهای مختلفی مانند حیوانات، موجودات خیالی، هیولاها، افراد بد، مکان های آشنا، افراد و رویدادهای به یاد ماندنی باشند.

علت دقیق کابوس در کودکان مشخص نیست. آنها ممکن است از آنچه کودک در طول روز تجربه می کند، نشات گرفته شود، چیزی که ناراحت کننده است. کابوس ها اغلب نتیجه یک تجربه آسیب زا هستند. نوع کابوس مربوط به مرحله رشد زندگی کودک است. برای مثال، یک کودک نوپا ممکن است در مورد گم شدن و جدا شدن از والدینش کابوس ببیند. کودکان بزرگتر ممکن است در مورد مرگ کابوس ببینند. بنابراین، شدت کابوس در کودکان در گروه های سنی مختلف متفاوت است.

در اینجا چند نکته برای کمک به آرام شدن کودک و بازگشت به رختخواب پس از دیدن یک کابوس وجود دارد:

1. آسایش و اطمینان:

اگر کودک شما پس از یک کابوس با ناراحتی از خواب بیدار شد، او را با در آغوش گرفتن ، یا بوسش دلداری دهید. به فرزندتان اطمینان دهید که اجازه نمی دهید اتفاق بدی برای او بیفتد تا او با دانستن اینکه شما در کنارش هستید دوباره بخوابد.

2.اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی می خوابد:

اگر کودک شما کم خواب باشد، احتمال دارد که از کابوس های شبانه رنج ببرد. مطمئن شوید که کودک خواب کافی دارد. او را به دنبال یک روال وادار کنید. به او بگویید که باید هر شب ساعت 10 شب بخوابد و در نهایت عادت می کند که در همان ساعت بخوابد و تا دیروقت بیدار نباشد.

3. صحبت در مورد آن:

در مورد کابوس در طول روز با کودک خود بحث کنید و سعی کنید مشخص کنید که آیا یک الگوی تکرار شونده وجود دارد یا خیر. این می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی او را ترسانده یا مضطرب می کند. هنگامی که علت را پیدا کردید، می توانید روی مبارزه با آن ترس کار کنید.

4. از جادو استفاده کنید:

برای کودکان خردسال، می توانید با قدرت جادویی محافظت خود به آنها اطمینان دهید. با استفاده از اسپری هیولاهای جادویی می توانید از شر هیولاها خلاص شوید. همچنین می توانید زیر تخت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ هیولایی در زیر آن پنهان نشده است.

5. به کودک کمک کنید به خواب برگردد:

اگر کودک با ناراحتی از خواب بیدار شد، با صدایی آرام او را آرام کنید و به او کمک کنید تا دوباره بخوابد. در مورد خواب های شادی که ممکن است کودک دوست داشته باشد صحبت کنید یا به آرامی کف دست او را ببوسید و دستش را بگیرید تا به خواب برود.

6. پتوی امنیتی:

به کودک یک شی امنیتی بدهید تا هنگام خواب در دست بگیرد. به عنوان مثال، می توانید به او یک پتو، اسباب بازی نوازشگر یا بالش مورد علاقه اش بدهید. این به ویژه زمانی مفید است که برای آرام کردن او در اطراف نیستید.

7. چراغ شب:

بیشتر کودکان از تاریکی می ترسند. شب باعث می شود سایه ها مانند هیولاهای ترسناک به نظر برسند. چراغ شب را برای کودک روشن بگذارید تا از تاریکی نترسد.

8. روش هایی برای از بین بردن کابوس ها:

با فرزندتان بحث کنید و روش هایی برای از بین بردن کابوس ها بیابید. اگر کودک از تاریکی می ترسد، می توانید یک چراغ قوه کنار بالش او بگذارید که می تواند برای از بین بردن کابوس استفاده شود. اگر کودک از هیولا می ترسد، می توانید به او اطمینان دهید که هیولاها خیالی هستند. همچنین می توانید یک پایان خنده دار برای رویا بسازید تا ترس او را از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...