اگرچه نگهداری از حیوانات تعهد بزرگی است و مسئولیت فراوانی دارد، اما تاثیراتی که می‌تواند بر زندگی و سلامت کودکان داشته باشد را نباید دست کم گرفت. در ادامه این مقاله مزایای نگهداری از حیوانات خانگی برای کودکان را نام می‌بریم.

1. کاهش آلرژی

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در خانه‌هایی با حیوانات خانگی بزرگ می‌شوند دارای سیستم ایمنی قوی‌تری هستند و کمتر دچار آلرژی و آسم می‌شوند. تحقیقات انجام شده روی چندین کودک نشان داد که کودکان صاحب حیوانات خانگی بهتر از کودکان بدون حیوانات خانگی می‌توانند از عفونت‌‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنند، بنابراین کمتر دچار بیماری می‌شوند.

2. تقویت حس مسئولیت‌پذیری

نگهداری از یک حیوان خانگی برای کودکان می‌تواند آن‌ها را مسئولیت‌پذیرتر کند. مراقبت از حیوانات، راه رفتن با آن‌ها، تمیز کردن قفس‌هایشان، همه این موارد می‌توانند نشانه آموختن مسئولیت‌پذیری برای کودکان باشد. احساس مسئولیت‌پذیری در کودکان حس شیرینی است که اگر آن را در این سن و سال درک کنند می‌توانند آینده درخشان‌تری داشته باشند.

از دیگر مزایای نگهداری از حیوانات خانگی برای کودکان می‌توان به حس همدلی آنان اشاره کرد. کودکانی که در مجاورت حیوانات خانگی بزرگ می‌شوند، همدل‌تر، مهربان‌تر و حامی‌تر می‌شوند.

3. حیوانات به یادگیری بهتر کودکان کمک می‌کنند

حیوانات خانگی می‌توانند در یادگیری بهتر به کودکان کمک کنند. بسیاری از کودکانی که اعتماد به نفس بالا در جلوی جمع ندارند می‌توانند با صدای بلند برای حیوانات خود متن‌ها را بخوانند. با این کار هم یادگیری خودشان بیشتر می‌شود و هم اعتماد به نفسشان رفته رفته افزایش می‌یابد. حیوانات خانگی برخلاف انسان‌ها، انسان‌ها را قضاوت نمی‌کنند و اغلب تنها حسی که منتقل می‌کنند حس همراهی است.

4. راحتی و امنیت را برای کودکان فراهم می‌کنند

حیوانات خانگی به کودکان احساس امنیت و راحتی می‌بخشند. کودکان در هر شرایطی می‌توانند به آن‌ها پناه ببرند و همیشه هم دوستان خوبی برایشان هستند. کودکانی که در کنار حیوانات خانگی زندگی ‌می‌کنند، نه‌تنها از آن‌ها نمی‌ترسند بلکه اغلب حس امنیت و آرامش دریافت می‌‌کنند.

5. نگهداری از حیوانات خانگی، سبک زندگی سالم را آموزش می‌دهند

از پیاده‌روی و گردش گرفته تا بازی با حیوانات خانگی توسط کودکان، همه این موارد سبب ایجاد شور و نشاط و تحرک در کودکان می‌شود. زندگی در کنار یک حیوان خانگی نظم خاصی را به کودک می‌آموزد که می‌تواند تاثیر شگرفی بر زندگی‌اش بگذارد. این سبک زندگی سالم و نظمی که در زندگی کودک وجود دارد می‌تواند کیفیت زندگی آینده او را نیز تضمین کند.                                                                                                                                                                                                                                                

6. کاهش استرس و فشار خون از مزایای بودن کنار حیوانات

اغلب کودکان در زمان‌های امتحانات استرس دارند. وجود یک حیوان خانگی می‌تواند از استرس آن‌ها بکاهد و آرامش خاصی را به آن‌ها تزریق کند. نوازش سگ‌ها و گربه‌ها و دیگر حیوانات اهلی می‌تواند سطح فشار خون کودکان را کاهش دهد. همین امر سبب کاهش استرس و اضطراب در آن‌ها می‌شود.

7. همبازی خوب بودن

داشتن یگ سگ، گربه، خرگوش، همستر یا هر حیوان اهلی دیگری می‌تواند برای خانواده‌ها لذت‌بخش باشد. حیوانات خانگی به قدری توانایی سرگرم کردن اهالی خانه را دارند که کسی دیگر حوصله‌اش سر نمی‌رود. از سوی دیگر این حیوانات می‌توانند همبازی بازیگوشی برای کودکان باشند و در عین حال از کودکان مراقبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...