• خواسته هایتان را درست مطرح کنید

زمانی که فرزندان کوچک تر هستند قطعا درک درستی از وظایف و مسئولیت هایی که به عنوان مادر بر دوش شماست ندارند. بسیاری از والدین با تصور اینکه فرزندان بایستی خود به خود از همه چیز آگاه باشند آن ها را مدام سرزنش می کنند این کار نه تنها آن ها را به کمک کردن تشویق نمی کند بلکه اعتماد به نفس را از آن ها خواهد گرفت.

به طور مثال فرض کنید مهمان دارید و پس از تمیز کردن شیشه و آینه، فرزندتان آن ها را مجددا کثیف می کند، کلافه شده اید. سرش داد می کشید و سعی می کنید با عصبانیت و گفتن جملاتی به او بفهمانید که چقدر شما را به زحمت انداخته است. کاری که شما می کنید دقیقا دادن حس عذاب وجدان به اوست.

  • عادت بسازید نه یک اتاق تمیز

شما به عنوان یک مادر قطعا دوست دارید که اتاق فرزندتان همیشه مرتب و تمیز باشد. ممکن است حتی گاها از آن ها ناامید شوید و خودتان دست به کار جمع و جور کردن اتاق شوید. اما به خاطر داشته باشید که تاکید صرف روی تمیز بودن شاید برای مدتی نتیجه بخش باشد اما همیشگی نیست.

تصور کنید که فرزندتان تنها به خاطر ترس از اینکه شما ناراحت نشوید اتاقش را مرتب می کند، در نگاه اول شاید چندان بد هم به نظر نرسد. شما به هدف خود رسیده اید و او اتاقش را مرتب می کند اما تنها روزی را تصور کنید که خانه نیستید یا به سفر رفته اید. قطعا فرزندتان به محض ورودش به خانه هر تکه از لباس ها و وسایلش را به طرفی پرتاب کرده و از اینکه امروز نباید اتاقش را جمع کند احساس رضایتی وصف نشدنی دارد.

اما علت چیست؟ واضح است که در چنین شرایطی فرزند شما تنها تمیز کردن اتاقش را به خاطر رفع تکلیف و جلوگیری از دعوا و مشاجره مرتب می کند و به عبارتی عادت مرتب بودن در او نهادینه نشده است.

کاری که باید انجام دهید تشویق آن ها به مرتب بودن است، از منظم بودنشان تعریف کنید و به آن ها بگویید این تمیز و مرتب بودن چقدر به آن ها و به شما کمک خواهد کرد.

  • وسایل جدا برای آن ها قرار دهید

یک سبد یا جعبه ی زیبا برای آن ها تهیه کنید و وسایلی مانند دستمال و شیشه پاک کن و وسایلی که برای تمیز کردن اتاقشان به آن نیاز دارند را در آن قرار دهید. این کار باعث می شود آن ها به معنای واقعی حس کنند مسئولیت تمیز کردن اتاقشان با آن هاست.

برای اینکه کار را برای آن ها راحت تر کنید می توانید از دستمال های مخصوص نظافت استفاده کنید. دستمال های مخصوص آینه نیز بدون به جا گذاشتن ذره ای گرد و غبار، شیشه و آینه را برق می اندازد. دیدن یک نتیجه ی شگفت انگیز قطعا برای آن ها جذاب خواهد بود.

  • یک چک لیست تهیه کنید

تهیه ی چک لیست در همه ی کارها می تواند برنامه ریزی را بسیار برای شما آسان کند. می توانید از یک تخته وایت برد استفاده کنید و تمامی کارهایی را که خودتان باید انجام دهید را نیز در آن یادداشت کنید. طوری رفتار نکنید که این چک لیست صرفا برای فرزندتان طراحی شده بلکه امور مربوط به خودتان را هم یادداشت کنید و پس از تمام شدن جلوی آن ها تیک بزنید. این کار فرزندتان را مشتاق خواهد کرد تا سریع تر کارهای مربوط به خودش را انجام دهد.

برای بچه های کوچک تر که سواد خواندن و نوشتن ندارند نیز می توانید از چک لیست تصویری استفاده کنید.

  • انتظارات واقعی داشته باشید

انتظارات شما از کودکتان نباید صرفا بر مبنای دوران کودکی خودتان باشد، شاید خود شما هم از والدین خود جملاتی که با “من وقتی همسن تو بودم…” شروع می شود را شنیده باشید. به نظر نمی رسد این دست جملات اثر خاصی بر روی ما داشته باشند.

فرزند شما از آن جهت منحصر به فرد است که خصوصیات اخلاقی، رفتاری و تیپ شخصیتی خاص خود را دارد بنابراین در عین اینکه آن ها را به مشارکت و مسئولیت پذیری ترغیب می کنید به ویژگی های شخصیتی آن ها و همچنین سنشان توجه کنید و درخواست و انتظارات خود را منطقی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...