بازی های گروهی چیزهای زیادی به کودکان یاد می‌دهند که به رشد اجتماعی، جسمی، ذهنی، عاطفی، رفتاری و شخصیتی کودکان کمک می‌کند. همچنین کودک در بازی های شاد گروهی، همکاری، رعایت حقوق دیگران و مهارت های اجتماعی را بهتر یاد می‌گیرد. کودکان بدون انجام بازی های گروهی، توانایی لازم برای ایجاد ارتباط موفق و سالم با دیگران را ندارند. در این بازی ها شما یاد می‌گیرید، به ایده های دیگران گوش دهید و چیزهای جدید را امتحان کنید، همچنین کودکان در این بازی ها تلاش می‌کنند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و برای رسیدن به هدف و برنده شدن با هم متحد شوند.

شمار بازی های گروهی که کودکان می‌توانند در کنار خانواده، دوستان و همکلاسی های خود انجام دهند بسیار است که هر یک از آن‌ها با هدف پرورش و تقویت مهارت‌های گوناگون شناختی و اجتماعی طراحی می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از هیجان انگیزترین بازی های گروهی کودکان پرداخته‌ایم.

1. قایم موشک

بازی خاطره انگیز قایم موشک به این صورت انجام می‌شود: شرکت کنندگان یک نفر را به عنوان گرگ انتخاب می‌کنند که او باید در یک مکان ثابت باشد و چشم بگذارد (چشم هایش را ببندد) سپس از یک تا 10 بشمرد در همین حین بازیکنان وقت دارند، قایم شوند، حالا گرگ باید محل قایم شدن افراد را پیدا کند، افرادی که قایم شدند قبل از اینکه گرگ آنها را بگیرد باید در محل چشم گذاری دست بذارد و بگوید: سُک سُک، کسی را که گرگ بگیرد در مرحله بعدی او گرگ است و باید چشم بزارد و بقیه را پیدا کند؛ اگر هم گرگ نتواند کسی را بگیرد، باید دوباره چشم بگذارد و بازی ادامه پیدا می‌کند.

2. صندلی بازی

صندلی بازی یکی دیگر از سرگرمی های گروهی برای کودکان است که حداقل تعداد نفرات باید 4 نفر باشد، در این بازی نیاز به تعدادی صندلی است. تمامی بازیکنان در یک گروه قرار می‌گیرند و یک داور برای خود انتخاب می‌کنند، داور تعداد بازیکنان را می‌شمارد، به عنوان مثال اگر تعداد آنها 5 نفر باشد، 4 صندلی منظم و در یک ردیف می‌گذارد، بازیکنان جلوی صندلی ها به صف می‌ایستند.

با سوت داور بچه ها شروع به دویدن به دور صندلی ها می‌کنند، این چرخیدن و دویدن تا شنیدن صدای سوت داور ادامه پیدا می‌کند، پس از شنیدن صدای سوت بازیکنان باید به سرعت بر روی صندلی ها بنشینند. با نشستن بازیکنان بر روی صندلی ها، یک نفر جا برای نشستن پیدا نمی‌کند و باید از بازی خارج شود، در هر مرحله تا انتها بازی باید یک صندلی کمتر شود.

در دور آخر با صدای سوت داور هر کسی که زودتر بر روی صندلی بنشیند، به عنوان برنده بازی معرفی می‌شود.

3. بازی قطار دیوانه

یک بازی گروهی و پرنشاط برای کودکان سنین پایین قطار دیوانه است. در این بازی باید تعداد بازیکنان بیش از 10 نفر باشد. بچه ها پشت سر هم به صورت زنجیره یا مانند قطار می‌ایستند و سپس شروع به حرکت می‌کنند. حالا باید مربی با دادن دستوراتی باعث خراب شدن نظم قطار شود.

به عنوان مثال: مربی دستور می‌دهد، سریع و باید سرعت قطار تند شود و سپس دستور می‌دهد، آهسته که باید سرعت قطار کم شود و یا دستور ایست می‌دهد که قطار باید حرکت خود را متوقف کند و در همانجایی که هست بماند.

4. بازی بشین پاشو

بازی بشین پاشو علاوه‌بر سرگرمی، باعث تقویت عضلات پا، تمرکز بر حواس و بهبود سرعت عمل ها، هماهنگی و تطبیق رفتاری با یک گروه اجتماعی می‌شود. سن مناسب برای انجام این بازی 6 الی 13 سال است. تاخیر و اشتباه در این بازی به معنای خطا و سوختن است که بازیکن باید از بازی خارج شود.

چند نفر از بچه ها به صورت ایستاده در یک مکان قرار می‌گیرند و با توجه به مربی آماده بازی می‌شوند، اگر مربی گفت بشین یعنی پاشو، اگر گفت پاشو یعنی بشین که بازی به همین صورت ادامه پیدا می‌کند و در آخر برنده مشخص می‌شود.

5. بازی طناب کشی

طناب کشی یکی از بازی های گروهی کودکان است، در این بازی کودکان به 2 گروه مساوی تقسیم می‌شوند و روبروی هم قرار می‌گیرند. ابزار لازم برای انجام این بازی یک رشته طناب به طول 3 متر و یک تکه گچ است که باید در فضای آزاد انجام شود. خط وسط با استفاده از گچ تعیین می‌شود و 2 گروه طناب را می‌گیرند و با سوت مربی بچه ها شروع به کشیدن طناب به طرف خود می‌کنند.

در بازی طناب کشی، برنده گروهی است که طناب را آنقدر کشیده باشد، به طوری که نفر اول گروه مقابل، از خط وسط گذشته باشد.

6. بازی پانتومیم

پانتومیم یکی از سرگرمی های گروهی برای کودکان یا حتی بزرگسالان است. در این بازی هر تعداد نفراتی که باشید باید 2 گروه تقسیم شوید، هر گروه یک جمله یا کلمه انتخاب می‌کند و آن کلمه یا جمله را برای افراد گروه خود به صورت پانتومیم، بدون اینکه حرف بزند و با ایما و اشاره اجرا می‌کند تا افراد گروهش بتوانند آن را به خوبی حدس بزنند. هر گروهی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده بازی محسوب می‌شود

7. بازی گل یا پوچ

گل یا پوچ یکی دیگر از بازی های گروهی کودکانه است که به این صورت انجا می‌شود، هر تعداد نفراتی که باشید به 2 گروه تقسیم می‌شوید، گروه اول گروهی هستند که گل در دست آنهاست و گروه دوم، گروهی هستند که باید آن را حدس بزنند. گروهی که نوبت آنهاست باید شیء کوچک یا یک تکه کاغذ مچاله شده را در مشت خود قایم کنند تا طرف مقابل حدس بزند، گل در کدام دست قرار دارد.

اگر درست حدس بزنند، گل به دست آنها میفتد و امتیاز به آنها می‌رسد و حالا نوبت این گروه است که گل یا پوچ را حدس بزند. بازی همینطور ادامه پیدا می‌کند و گروهی که بیشترین امتیاز را گرفته باشد، برنده بازی است. هر چقدر تعداد بازیکنان بیشتر باشد، هیجان بازی بالاتر می‌رود و جذاب‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...