مادرانی که تجربه کافی در زمینه بچه‌داری و نگهداری از نوزاد ندارند، همیشه نگرانند که آیا کودکشان به‌اندازه کافی شیر می‌خورد یا آیا او سیر شده است؟ این نگرانی به‌جا و قابل درک است.

ما برای آنکه نگرانی مادران را در زمینه تغذیه فرزندشان برطرف کنیم، چندین نشانه و علائم را ذکر خواهیم کرد که نشان می‌دهد که کودک آنها به‌اندازه کافی تغذیه می‌کند و در چه مواقعی او کاملا سیر است؛ بنابراین برای افزایش آگاهی مادران در این زمینه، نکاتی را ذکر خواهیم کرد.

1. پس زدن شیر مادر یا شیر خشک

اگر نوزاد شما با زبانش سینه را از دهان خود بیرون می‌آورد یا سعی می‌کند که سر خود را از سینه یا شیشه شیر دور کند، می‌تواند نشانه سیری او باشد؛ پس اصراری به شیر دادن او در این مواقع نداشته باشید.

2. بازیگوشی هنگام شیر خوردن

اگر می‌خواهید به او شیر دهید و به همه چیز غیر از سینه شما توجه می‌کند، قطعا او هنوز گرسنه نشده است؛ چراکه به هرچیزی در اطراف خود توجه دارد غیر از شیر خوردن.

3. گریه پس از شیر خوردن

گاهی وقتی می‌خواهید کودک خود را شیر دهید، پس از آنکه کمی شیر می‌خورد، گریه می‌کند. نگران نباشید؛ چراکه گریه، سیری او را نشان می‌دهد.

4. مکیدن‌های آهسته‌تر

شاید مشاهده کرده باشید هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید، پس از مدت کوتاهی مکیدن‌هایش را کندتر و کندتر می‌کند، این نشان می‌دهد که او سیر شده است.

5. خوابش می‌برد

هنگامی که شکم نوزاد پر شده یا هنگام شیر خوردن کاملا سیر می‌شود، خوابش می‌برد؛ از این نشانه می‌توان متوجه شد که فرزندتان کاملا سیر شده و با آرامش به خواب رفته است.

6. دست‌هایش را باز می‌کند

اگر دقت کرده باشید هنگامی که به نوزاد خود شیر می‌دهید، پس از مدتی دست‌ها و انگشتانش را باز کرده و به حالت کشیده در می‌آورد، در واقع این حرکات را انجام می‌دهد که سیری خود را نشان دهد.

7. احساس آرامش

اگر مدت کمی پس از شیر دادن به نوزادتان متوجه شده‌اید که آرام شده یا به آرامش رسیده است، مدتی پس از این حالت کاملا سیر می‌شود.

8. شیر را از دهان خود بیرون می‌آورد

قطعا مشاهده کردید که برخی از نوزادان پس از این که شیر می‌خورند، مقداری شیر را از دهان خود خارج می‌کنند، این نشان می‌دهد که او کاملا سیر است.

9. سکسکه

بسیاری از پزشکان معتقدند سکسکه نشانه این است که نوزاد کاملا سیر شده است. همچنین سکسه می‌تواند به‌دلیل رفلاکس معده اتفاق بیفتد که در این مواقع نشان می‌دهد، اسید معده و شیر در معده او زیاد است.

10. سینه مادر را رها می‌کند

ممکن است نوزاد پس از آنکه مدتی از سینه مادر خود شیر خورد، دیگر مکیدن را متوقف کند و سینه را از دهان خود خارج کند. در این لحظه بهتر است سعی نکنید که سینه را مجددا در دهان او بگذارید؛ زیرا او کاملا سیر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...