اولین گام برای حل مشکل پیدا کردن دلیل آن است. شاید دوست نداشتن مدرسه به خاطر قلدربازی بعضی از بچه‌ها باشد یا به این دلیل که بچه‌ای که از او خوشتان نمی‌آید، می‌خواهد خودش را به شما بچسباند و همه جا به دنبالتان بیاید. شاید هم رابطهٔ شما با آموزگارتان چندان خوب نیست. شاید احساس می‌کنید با دیگران متفاوت هستید و دوستان زیادی ندارید. گاهی اوقات هم مشکلات، ناشی از کلاس و تکالیف است. شاید درس‌های شما خیلی آسان و خسته کننده یا خیلی سخت باشند و شما احساس کنید به زرنگی بقیهٔ بچه‌ها نیستید. شاید خواندن برای شما دشوار باشد، اما از شما انتظار داشته باشند که زیاد بخوانید. آنقدر از درس‌هایتان عقب می افتید که دیگر رساندن خودتان به کلاس را غیر ممکن می‌پندارید.

وقتی بدانید که چرا از مدرسه خوشتان نمی‌آید، می‌توانید برای بهتر کردن وضعیت گام‌های لازم را بردارید.

نگرانی دربارهٔ مدرسه روی بدن شما تأثیر می‌گذارد. کودکی که به خاطر رفتن به مدرسه اضطراب دارد، ممکن است دچار سر درد و معده درد هم بشود. شاید دلتان به هم بخورد یا احساس تهوع کنید. بی خوابی هم یکی از نشانه‌های استرس است. بدخوابی سبب کسالت و بد خلقی در طول روز می‌شود. احساس خستگی، اوقات مدرسه را از آنچه هست، بدتر می‌کند. اضطراب تصمیم گیری را دشوار می‌کند. صبح نمی‌دانید چه بخورید یا چه بپوشید یا برای ناهار چه چیزی با خود به مدرسه ببرید.

نمی‌خواهید به مدرسه بروید و به همین دلیل در جمع کردن وسایل تنبلی می‌کنید تا به موقع آماده نشوید و از سرویس مدرسه جا بمانید. نرفتن به مدرسه ممکن است انتخاب خوبی به نظر برسد، اما باعث می‌شود روز بعد، رفتن به مدرسه برایتان سخت‌تر بشود.

حرف زدن با دیگران دربارهٔ مشکلات مدرسه، فکر خوبی است. مادر، پدر، اعضای خانواده، آموزگار یا مشاور مدرسه می‌توانند به شما کمک کنند. اگر مورد تنبیه یا آزار جسمی قرار می‌گیرید، در میان گذاشتن این مشکل با یک بزرگتر بسیار اهمیت دارد. نوشتن احساساتتان دربارهٔ مدرسه هم راه حل خوب دیگری است. می‌توانید احساساتتان را در یک دفتر معمولی یا یک دفترچهٔ خاطرات یادداشت کنید. نوشتن راه خوبی برای بروز احساساتی است که درون خودتان نگه می‌دارید. لازم نیست نوشته‌هایتان را به کسی نشان بدهید.

اگر فکر می‌کنید که منظم نیستید و از کلاس عقب می افتید، می‌توانید از معلم یا مشاور درخواست کمک کنید. معلم‌ها از شما انتظار دارند در صورت نیاز از آن‌ها کمک بخواهید. اگر درس‌های مدرسه برایتان سخت است، مشاور مدرسه می‌تواند به شما کمک کند. سعی کنید از انباشته شدن مشکلات درسی جلوگیری کنید، چون خواندن یک فصل کتاب به مراتب آسان‌تر از خواندن تمام کتاب است.

بدون شک شما نمی‌توانید همه چیز را تغییر دهید. کسی که شما را آزار می‌دهد یک‌باره غیب نمی‌شود. خواندن شاید همیشه برایتان مشکل باشد، اما ایرادی ندارد. شما باید روی چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید، تمرکز کنید. این به شما کمک می‌کند تا همه چیز در مدرسه، عادی و خوب بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...