مهربانی با کودکان موضوعی است که هر والدی تلاش زیادی برای تحقق آن می‌کنند. زمانی که با فرزندان خود رفتاری سرشار از محبت و مهربانی پیش بگیرید، محیط خانه تبدیل به مکانی امن برای آن‌ها می‌شود که می‌توانند مشغله‌ها و مشکلات خود را با خیال راحت و با والدین خود مطرح کنند. در این صورت حتی از اعتیاد و رفتارهای مجرمانه آن‌ها در آینده نیز پیشگیری می‌شود. هر چقدر روابط صمیمانه‌تری با کودکان خود داشته‌باشید در تربیت آن‌ها موفق‌تر خواهید بود. برای رسیدن به این هدف لازم است علم رفتار درست با کودک را داشته باشید و سطح آگاهی خود را افزایش دهید. مطالعه کتاب های مرتبط و همچنین مشاوره کودک مطمئن ترین گزینه هایی هستند که می توان در این مسیر از آن ها بهره مند شد.

زمانی که کودک عشق پدر ومادر را به خود احساس کند می تواند رابطه خوبی با آنها برقرار کند. محبت قلبی به تنهایی جوابگوی نیازهای درونی کودک نیست. کودک با نوازش، بوسه و تبسم آرامش می گیرد، اعتماد به نفسش بالا می رود و می فهمد که در زندگی کسانی هستند که بدون هیچ قید و شرطی عاشقانه دوستش دارند و از او حمایت می کنند.

اختلاف سنی و تــفاوت نسل‌ها عاملی است که در بسیاری خانواده‌ها باعث می‌شود والدین نتوانند ارتباط مؤثری با کودکان خود برقرار کنند؛ در این شرایط بهترین کار این است که به دنبال علایق و نقاط مشترک میان خود و فرزندتان بگردید و آن‌‌ها را تقویت کنید.

برای پیدا کردن این نقاط مشترک باید از اینکه فرزندتان وقتش را چطور می گذراند و چه کارهایی انجام می‌دهد اطلاع پیدا کنید. در فعالیت‌هایی که مورد علاقه فرزندتان است شرکت کنید، به پارک بروید پا به پای فرزندتان بخندید و لذت ببرید. این کار موجب افزایش صــمیمیت با فرزندان می شود. اگر چند تا بچه دارید برای هرکدام وقت جداگانه ای بگذارید و از کنار هم بودن لذت ببرید.

اگر روز سختی داشتید با کودک بد رفتاری نکنید وسر او خالی نکنید. برای آرام کردن خودتان راهی پیدا کنید. سعی کنید همیشه شاد و پرانرژی باشید و آرامش خود را حفظ کنید. کودکان در صورتی صفاتی همچون شادی و صــبور بودن را می‌آموزند که والدینی پر انرژی داشته‌باشند. وقتی فرزندتان باشما صحبت می‌کند حرف او را مرتب قطع نکنید، چون او احساس می‌کند نمی‌خواهید با او صحبت کنید و انگیزه خود را برای حرف زدن با شما از دست می دهد.

به حرف های او با صبر و حوصله گوش دهید و به او بفهمانید که با گوش دادن به حرف‌‌هایش برای او ارزش قائلید.

زمانی که با کودک بازی می کنید احساس می کند به او محبت می کنید و با همین بازی ها علایق ذاتی کودک در درون او بوجود می آید. بازی کردن باعث صمیمیت با کودکان می‌شود. این یک راه خوب برای تقویت رابطه بین شما و فرزندتان و پر کردن اوقــات فراغت کودکان است. به کودک بازی هایی که در زمان کودکی خودتان می کردید را یاد بدهید و زمان طولانی تری را در کنارش بگذرانید چون او به وجود شما نیاز دارد. با تمام وجودتان پیش فرزندتان باشید تا او هم شما را کنار خودش احساس کند.

  • توصیه‌های مهم برای برقراری رابطه صمیمی با کودک

1.  فرزندانتان را با دیگران مقایسه نکنید و از سرزنش او به خاطر شکست‌هایش اجتناب کنید.

2.  دوست داشتنتان را به صورت جمله‌های محبت آمیز به فرزندتان ابراز کنید. مانند «عزیزم تو عشق منی» محبت کلامی تأثیر بسیار زیادی در صمیمیت با فرزندان و افزایش اعتماد به نفس کودکان دارد.

3.  با فرزندتان با زبان خودش صحبت کنید و با احــترام به فرزندان به آن ها حس امنیت بدهید.

4. از خاطرات کودکی خود به فرزندتان بگویید، این کار باعث رشد معنوی فرزندتان می شود.

5.  امرانه با فرزندتان صحبت نکنید و نام آنها را با احترام صدا کنید. این کار باعث صمیمیت با کودکان می‌شود.

6.  به فرزندتان کادوهای کوچک بدهید؛ اما توجه داشته‌ باشید که پاداش و تشویق کودکان نباید به صورت رشوه باشد بلکه باید باعث برای شخصیت خود کودک و تقویت رفتارهای مثبت در او شود.

7.  انتظارات خود را به صورت واضح و روشن و با محبت به فرزندتان توضیح دهید.

8.  وقتی از فرزندتان انتقاد می کنید و او را زیر سوال می برید، چندتا از خوبی های او را اول بگویید و بعد در مورد کار نادرستی که انجام داده است صحبت کنید. به همین منظور لازم است روش انتقــاد سازنده را بدانید و به درستی از کودک خود انتقاد نمایید.

9.  در شرایط سخت کنار فرزندتان باشید و با آنها همدردی کنید. رعایت مطالب بالا در صورتی می‌تواند به شما کمک کند که ابتدا اختلافات میان خود و کودک را به واسطه مشاوره کودک حل کرده باشید. همچنین مشاور متخصص به شما در رفع مشکلات رفتاری کودکتان کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...