1. انجام دادن کارها را به یک کار لذت بخش تبدیل کنید.

از آنجایی که کودکان کوچک دائما در حال خرابکاری هستند بهتر است بدانید که خانه شما همیشه شکل یک خرابه به نظر خواهد رسید. اگر می خواهید فرزندتان در انجام کارها به شما کمک کنید، باید کارهای خانه را تبدیل به یک کار لذت بخش برای او و خودتان بکنید. بهتر است دست از اینکه به او بگویید باید تمیزکاری را شروع کنید بردارید، و حتی ممکن است لازم باشد که خودتان به کمکش بروید تا این کار را شروع کند. حتی می توانید کارهای خانه را به یک مسابقه تبدیل کنید تا با هم رقابت کنید.

2. به او قدرت انتخاب بدهید.

کودکان دوست دارند کنترل موضوعات را به عهده داشته باشند اگر به فرزندتان قدرت انتخاب بدهید او حس خواهد کرد که کنترل موضوعات را در دستش دارد. مثلا می توانید به او بگویید که می تواند پیژامه اش را قبل خواب انتخاب کند یا اینکه دوست دارد قبل خواب چه قصه ای بشنود. هنگام دادن قدرت انتخاب به او سعی کنید پیشنهاداتتان را تا حد ممکن ساده نگه دارید که او جوش نزند.

3. یک روتین بسازید.

کودکان همانند بزرگسالان درکی از زمان ندارند اما درکی از روتین دارند. اینکه بداند بعد از این قرار است چه اتفاقی بیافتد یا در طول روز انتظار چه چیزی را داشته باشد می تواند برای او آرام کننده باشد. لازم نیست تک به تک اتفاقات روز را برنامه ریزی کنید اما داشتن یک روتین باعث می شود رفتار کودکتان بهتر و آرامتر شود.

4. به رفتار خوب جایزه دهید.

منتظر کودکتان نباشید تا شیطنت کند تا در مورد رفتار درست سخنرانی کنیم. اما وقتی کودکتان کار خوبی انجام می دهد او را تشویق کنید. بچه ها بیشتر به تشویق جواب می دهند تا تنبیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...