در خانواده‌ها در روزهای تعطیل این عادت بر هم می‌خورد(اگر از قبل وجود داشته باشد!) و بچه‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. در روزهای تعطیل بچه‌ها اغلب نزدیک ظهر بیدار می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود روند خواب آن‌ها در یک چرخه معیوب بیفتد؛  بیدار ماندن تا دیر وقت و خوابیدن تا نزدیک ظهر. برای حل این مشکل راههای زیر پیشنهاد میگررد

  • زود بخوابد، زود بیدار می‌شود

کودکان تقریبا به 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند و این به آن معناست که اگر شما می‌خواهید کودکتان را صبح‌ها ساعت 7 بیدار کنید، باید شب قبل او در ساعت 9 به تختخواب رفته باشد.

  • اتـاق کـودک سحـرخیز

وقتی فرزندتان را به تختخواب می‌فرستید سعی کنید، سر و صدا و نور محیط منزل را کم کنید. اگر کودک فکر کند که هنوز همه چیز زندگی مانند میانه ظهر جریان دارد، طبیعی است که او هم بخواهد در آن جریان شریک باشد.

  • اتاق کودک باید مرتب باشد

برای این‌که فرزندتان بتواند صبح‌ها زود از خواب بیدار بشود، لازم است که در اتاق او هم تغییراتی بدهید. سعی کنید، اتاق کودک همیشه جمع و مرتب باشد. دیدن نظم بصری در اطراف، به ساختن نظم درونی و رفتاری بچه‌ها کمک می‌کند.

برای پرده اتاق کودک، لازم نیست از پرده‌های بسیار ضخیم که هیچ نوری را از خودشان عبور نمی‌دهند استفاده کنید. برعکس، جنس پرده اتاق باید طوری باشد که با روشن شدن هوا نور خورشید را به درون اتاق راه بدهد. همچنین بسیار مهم است که در طول روز نور خورشید به درون اتاق بتابد زیرا بدن ما چرخه خواب و بیداری را با نور خورشید تنظیم می‌کند. اگر کودک در طول روز از نور خورشید محروم باشد، بدن او نمی‌تواند ساعت درونی خود را به درستی تنظیم کند. در این صورت حتی خوابیدن به موقع در شب هم دشوار می‌شود.

  • دمای هوا را تنظیم کنید

نکته دیگری که باید در مورد اتاق کودک به آن توجه کرد تنظیم صحیح دمای آن است. این موضوع به‌خصوص در روزهای سرد پاییز و زمستان اهمیت دارد. اگر اتاق کودک به حدی سرد باشد که به محض بیدار شدن از خواب و بیرون آمدن از زیر پتو کودک ترجیح بدهد دوباره به تختخواب برگردد، شما در برنامه سحرخیز کردن کودک‌تان شکست خورده‌اید! برعکس، هوای اتاق نباید بیش از حد گرم باشد که باعث رخوت و خواب‌آلودگی بیشتر شود. دمای معتدل و گرمای ملایم بهترین گزینه است. درصورتی که می‌توانید، شب‌ها کمی لای پنجره اتاق کودک را باز بگذارید تا هوای تازه صبحگاهی به سحرخیزی کودک‌تان کمک زیادی کند.

اما مهم‌ترین نکته درباره اتاق کودکی که صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شود آن است که در چنین اتاقی از تلویزیون خبری نیست. بسیاری از والدین تصور می‌کنند وجود تلویزیون یا کامپیوتر در اتاق کودک باعث راحتی و رفاه کودک می‌شود اما این‌طور نیست. در اتاق کودکان نباید هیچ‌وقت تلویزیون وجود داشته باشد. وجود تلویزیون یعنی بیدار ماندن شبانه کودک و دیر بیدار شدن او در صبح روز بعد. حتی اگر می‌توانید، کامپیوتر را هم از اتاق فرزندتان به جای دیگری منتقل کنید، جایی که فقط برای مطالعه و کار با کامپیوتر درنظر گرفته‌اید مانند اتاق مطالعه یا اتاق کار.

چگونه کودکم راساعت 9 شب بخوابانم؟

متاسفانه شلوغی و هیاهوی دنیای امروز که به داخل خانه‌های ما هم رخنه کرده، روی کودکان هم تاثیر می‌گذارد. روشن بودن دائمی تلویزیون یا کامپیوتر بدترین اتفاقی است که برای خانه‌های ما افتاده. این موضوع نه تنها باعث می‌شود تا حساب وقت و زمان از دست ما خارج شود بلکه موجب تنش و استرس بیشتر اعضای خانواده و به‌خصوص کودکان می‌شود.

اگر دوست دارید فرزندتان در ساعت معینی به تختخواب برود، باید یکی، دو ساعت قبل فضای خانه را آرام کنید تا کودک فرا رسیدن شب و احساس نیاز به خواب و آرامش را درک کند.

برای این‌که ساعت مناسبی را انتخاب کنید، باید در رفتار و حالات فرزندتان کمی بیشتر دقت کنید. هنگام شب مراقب باشید در چه ساعتی کودک خسته شده و کم‌کم سرعت کارهایش کاهش می‌یابد. در این ساعت‌ها کودک بیشتر آماده خوابیدن است و راحت‌تر به خواب می‌رود.

سعی کنید، شام فرزندتان را زود بدهید و از دادن نوشیدنی‌های حاوی کافئین‌ مانند چای و قهوه و به‌خصوص نوشابه در وعده شام پرهیز کنید زیرا این نوشیدنی‌ها باعث بی‌قراری و بی‌خوابی کودک می‌شوند. بعد از شام تلویزیون را خاموش کنید و اجازه ندهید کودک پای بازی‌های کامپیوتری یا ویدئویی بنشیند. کودک را برای خواب آماده کنید و از او بخواهید حتما به دست‌شویی برود. همچنین به او یاد بدهید، مسواک بزند و بعد از مسواک زدن تا موقع خواب چیزی نخورد. برای این‌که فضا را بیشتر برای خواب آماده کنید می‌توانید نور منزل را کم کنید. در ضمن بهتر است هنگام خواب او را تنها به اتاقش نفرستید و زمانی را در کنار کودک بمانید، با نور کم برای او کتاب بخوانید و سپس به او شب‌به خیر بگویید.

وقتی فرزندتان را به تختخواب می‌فرستید سعی کنید، سر و صدا و نور محیط منزل را کم کنید. اگر کودک فکر کند که هنوز همه چیز زندگی مانند میانه ظهر جریان دارد، طبیعی است که او هم بخواهد در آن جریان شریک باشد.

  • به کودک‌تان کمک کنید

بخش مهمی از فرآیند سحرخیزی تشویق روانی کودک است. برای کودک از فواید سحرخیزی صحبت کنید. به او بگویید زود بیدار شدن او فقط به دلیل رسیدن به مدرسه نیست، بلکه کمک می‌کند تا در طول روز شادتر و سرحال‌تر باشد و درس‌ها را بهتر متوجه شود.

برای بیدار کردن کودک از داد و تنبیه استفاده نکنید. این کار باعث اضطراب فرزندتان ‌شده و کم‌کم سبب می‌شود او از مدرسه رفتن هم به‌دلیل همین تجربه ناخوشایند بیزار شود.برای زود بیدار شدن کودک جایزه‌های کوچک تعیین کنید و اگر توانست مدت یک هفته هر روز زود بیدار شود، به او یک جایزه بزرگ‌تر بدهید. هر روز او را با یک چیز کوچک خوشحال کنید. مثلا به او بگویید زود بیدار شود تا صبحانه مورد علاقه‌اش را بخورد. از روزهای تعطیل غافل نشوید. روزهای تعطیل هم نباید اجازه بدهید او بیش از حد بخوابد. البته این به آن معنا نیست که فرزندتان را درست سر ساعتی که هر روز به مدرسه می‌رود بیدار کنید بلکه فقط یک یا 2 ساعت خواب بیشتر برای روزهای تعطیل کافی است.

ممکن است فرزند شما، از ساعت خوابش شکایت داشته و ناراحت باشد بچه‌ها معمولا در دوران مدرسه خود را با دوستان‌شان مقایسه می‌کنند و خیلی دوست ندارند که تفاوت زیادی بین آن‌ها وجود داشته باشد بنابراین در چنین شرایطی به او بگویید که هر فردی عادات خاص خود را دارد و این ساعت خواب برای او مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...