با اینکه مسواک زدن از سن 1 سالگی یا پس از بیرون آمدن اولین دندان شروع می شود، اما یکی از دغدغه های والدین مسواک زدن دندان های کودک است و بسیاری از والدین کنجکاو هستند که کودکشان چه زمانی می تواند خمیر دندان بدون فلوراید کودکان را ترک کرده و از خمیر دندان معمولی استفاده کند. نوع خمیر دندان مناسب کودک اغلب به زمانی بستگی دارد که او بتواند به راحتی تمامی خمیر دندان را به بیرون ریخته و از قورت دادن آن خودداری کند.

برای حفظ سلامتی، والدین نباید تا قبل از اینکه کودک تف کردن را یاد بگیرد، از خمیر دندان حاوی فلوراید برای او استفاده کنند. در حالی که سنی مشخص یا محدوده سنی دقیقی برای این کار وجود ندارد اما بسیاری از کودکان معمولا با رسیدن به سن 6 سالگی از خمیر دندان های معمولی استفاده می کنند. والدین با مراجعه به دندانپزشک کودکان علاوه بر کسب توصیه های مفید در زمینه پرورش عادات دهانی مثبت در کودک خود می توانند سن مناسب برای استفاده از خمیر دندان معمولی را نیز سوال کنند.

اغلب کودکان با داشتن هر 20 دندان شیری خود پا به سن 3 سالگی می گذارند.

باید با دو بار مسواک زدن در روز و اجتناب از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین از پوسیدگی دندان های کودک خودداری کرد.

از سن 18 ماهگی می توان از خمیر دندان های کم فلوراید استفاده کرد.

والدین باید کودک خود را در نزدیکی 12 ماهگی یا هنگام پدیدار شدن اولین دندان به دندانپزشک ببرند.

تکامل دندان های کودک

کودکان بیرون آمدن دندان های خود را در زمان های متفاوتی تجربه می کنند. با این حال، اولین دندان معمولا در بین 6 تا 10 ماهگی پدیدار می شود. در حالی که در برخی کودکان، دندان ها به زودی 3 ماهگی بیرون می آیند، برخی دیگر تا 12 ماهگی داشتن دندان را تجربه نمی کنند. با اینکه دندان های شیری می توانند به هر ترتیبی رشد کنند اما معمولا اولین دندان در ردیف پیشین فک پایین سر از لثه بیرون می آورند. تمامی 20 دندان شیری با رسیدن به سن 3 سالگی نمایان هستند. پس از این مرحله، 32 دندان اصلی در بین سنین 6 تا 20 سالگی جایگزینی این 20 دندان می شوند.

  • نکاتی در مورد مراقبت از دندان و لثه کودکان

دندان های نوپایان را باید دو بار در روز، در هنگام صبح و قبل از خواب شب، تمیز کرد. همچنین، بهتر است از مسواک های نرم و مخصوص کودکان زیر 3 سال استفاده شود. تا رسیدن سن کودک به 18 ماهگی می توان تنها از آب بر روی مسواک استفاده کرد. البته، در صورت تجویز دندانپزشک به استفاده از خمیر دندان، باید از توصیه او پیروی کرد. پس از 18 ماهگی، می توان در هر بار مسواک زدن به اندازه یک لوبیا از خمیر دندان کم فلوراید بر روی مسواک استفاده کرد.

کودک با رسیدن به سن حدود 2 سالگی می تواند در فرایند مسواک زدن شرکت داشته و کمک کند. هنگامی که کودک مسواک را در دست خود می گیرد، احساس می کند بخشی از این فرایند است. با این حال، والدین باید تا سن 6 سالگی در مسواک زدن به کودکان کمک کرده و بر آن ها نظارت داشته باشند.

  • روش صحیح مسواک زدن دندان های کودک 3 ساله

در هنگام مسواک زدن دندان های کودک می توان طبق روش زیر عمل کرد:

1. پشت کودک خود نشسته یا بایستید تا او احساس امنیت کند. مسواک زدن در برابر یک آینه نیز خوب است زیرا امکان مشاهده دهان را به کودک می دهد.

2.  چانه کودک را در دست خود گرفته و سر او را بر روی بدن خود تکیه دهید.

3. مو های مسواک را نسبت به لثه ها زاویه دهید. جهت تمیز کردن نواحی داخلی و بیرونی دندان ها لثه ها مسواک را به صورت دایره وار بچرخانید.

4. مسواک را به صورت عقب و جلو بر روی سطوح جویدن غذا بکشید.

5. به آرامی زبان کودک را مسواک بزنید.

6. کودک را تشویق کنید تا بدون بلعیدن، مسواک بزند. در هنگام استفاده از خمیر دندان، از او بخواهید تا آن را به بیرون از دهان بریزد. پس از مسواک زدن نیازی به شستشوی دهان نیست زیرا باقی مانده خمیر دندان حاوی فلوراید خود محافظی برای دندان های کودک خواهد بود. در صورت استفاده از مسواک های برقی، از حرکت دادن دایره وار آن اجتناب کنید. دست خود را ثابت نگه داشته و مسواک را به سمت لثه ها و دندان های کودک هدایت کنید.

  • آموزش مسواک زدن به کودکان

با رسیدن به سن یک سالگی یا بیرون آمدن اولین دندان، مسواک زدن کاملا قابل قبول بوده و از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند. کودکان هرگز نباید با بطری شیر خود به خواب روند. همچنین والدین نیز باید از تبدیل شدن گرفتن پستانک ها یا بطری های شیر به عادتی طولانی مدت جلوگیری کنند.

در کودکان 2 تا 5 ساله، به کار گیری مقدار اندکی خمیر دندان فاقد فلوراید کودکان توصیه می شود. کودکان در هنگام مسواک زدن به کمک نیاز داشته و باید تف کردن خمیر دندان را به آن ها یاد آوری کرد. جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها در سنین پایین، کودک را در اجرای تکنیک های مناسب مسواک زدن راهنمایی کنید. همانطور که در گذشته اشاره شد، کودک در زمان کسب توانایی تف کردن خمیر دندان می تواند از خمیر دندان های معمولی استفاده کند.

تمامی کودکان صرف نظر از سن باید دو بار در روز مسواک زده و یک بار نخ دندان بکشند. این کار از سلامت لثه ها محافظت و از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند. باید جهت پایش رشد، تکامل و سلامت کلی دهان کودک، او را هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک برد. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره سلامت دهانی کودک با ما تماس گرفته یا یک وقت ملاقات رزرو کنید. ما از پاسخ دادن به سوالات و کمک کردن به کودک شما در زمینه حفظ عادات دهانی سالم خوشحال خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...