کودکانی که سر به هوا هستند و مدام به این سو و آن سو می روند همیشه باعث دردسر خانواده هستند. وقتی والدین ناگهان می بینند کودکشان در کنارشان نیست بسیار مضطرب می شوند حتی وقتی کودک مشغول تماشای مناظر و اکتشاف محیط اطراف باشد.

روشن است که سر به هوایی و به این سو و آن سو رفتن خطرناک است و نه تنها پدر و مادر را می ترساند بلکه وقتی کودک می فهمد که  گم شده است بسیار وحشت زده می شود. لازم است کودک بداند که مرزها و قوانینی وجود دارند که باید از آنها تبعیت کند. راه حل خلاص شدن از شر این ناپدید شدن ها در طی خرید و گردش و… برنامه ریزی پیشاپیش و آموزش حساب شده است.

1. به کودک بیاموزید که همیشه نزدیک شما بماند :

هیچگاه برای اینکه نزدیک ماندن را به کودک خود بیاموزید زود نیست.

2. برنامه ریزی پیشاپیش داشته باشید :

اگر کودک از بودن با شما لذت ببرد خسته نمیشود و بی تابی نمیکند و احتمال کمتری وجود دارد که برای ایجاد تنوع به این سو و آن سو برود و گم شود.

تنوع ایجاد کنید. رفتار خوب کودک را تحسین کنید و بیرون رفتن از خانه را برای کودک جالب نگه دارید. این کار را میتوانید با ایجاد تنوع انجام دهید. و در صورت امکان به کودک زمان استراحت بدهید.همچنین میتوانید به کودک بگویید : ” اگر چند دقیقه ی دیگر صبر کنی با هم می رویم و اسباب بازی ها رو نگاه میکنیم.”  به کودک اجازه دهید فهرستی از چیزهایی که دوست دارد داشته باشد تهیه کند تا در صورت امکان بعضی از آنها را برای روز تولدش برای او بخرید.

در طول مدت خرید برای کودک چیزی با خود به همراه بیاورید که با آن سرگرم شود. به یاد داشته باشید خرید کردن معمولا برای کودک کار بسیار خسته کننده و طاقت فرسایی است بنابراین برای کودکتان یک اسباب بازی یا هر وسیله ی سرگرم کننده ی دیگری را به همراه بیاورید. بسیاری از اسباب بازی ها برای کودکان خردسال مناسب اند مانند عروسک و… ولی کودکان بزرگ تر به چیزهایی مثل کتاب فکاهی علاقه ی بیشتری دارند.

3. به کودک بیاموزید در درون محدوده های تعیین شده بماند :

این بازی ها به کودک نشان خواهند داد که وقتی می گویید : همین جا بمان منظورتان چیست.

سایه بازی . یکی از بازی هایی که برای آموزش نزدیک ماندن به کار می آید این است که از کودک بخواهید در سایه شما بماند. بدین ترتیب که وقتی شما حرکت می کنیدو سایه تان نیز حرکت میکند او باید داخل سایه ی شما باشد و اگر بیرون از سایه بماند بازی را می بازد.

بازی دیگری که میتوانید ترتیب دهید به این صورت است که کودک میتواند آنقدر از شما دور شود که قبل از اینکه شما تا شماره ی ده بشمارید بتواند به شما برسد و دستش را به شما بزند. در غیر این صورت بازی را می بازد.

4. از پی آمدها استفاده کنید :

اگر پی آمدهای مثبت مانند تشویق و تحسین و پاداش را آزمایش کرده اید و نتیجه نگرفته اید پی آمدهای منفی تعیین کنید و در صورت لزوم آنها را به کار برید.

بار دیگر که بیرون می روید کودک را با خود نبرید. البته این کار در صورتی مفید است که کودک دلش بخواهد با شما بیرون بیاید.

از اخراج موقت استفاده کنید. کودک را به قسمتی از فروشگاه که کودک دوست ندارد ببرید مثلا او را به یک گوشه ی دور افتاده و یا قسمت لوازم خانگی ببرید وادارش کنید که  برای مدت معین آنجا بماند. البته واضح است که شما باید او را زیر نظر داشته باشید.

از امتیاز های منفی استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن با کودک قرار بگذارید که اگر بریا او میخرید و هر بار که از شما دور شود یک امتیاز منفی خواهد گرفت که باعث از بین رفتن یک امتیاز مثبت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...