بهترین زمانی که تغذیه می تواند بر میزان هوش کودک تاثیر گذار باشد زمان رشد و تکامل مغز کودک است .پس می توان گفت برای اینکه می خواهید فرزندان باهوش تری داشته باشید به تغذیه در دوران بارداری اهمیت زیادی بدهید .

مادران باید به مواد غذایی که در دوران بارداری و شیردهی مصرف می کنند توجه کافی داشته باشند تا تغذیه کودک تا دو سالگی که مغز وی تکامل می یابد به بهترین حالت ممکن باشد .البته این گونه نیست که هوش کودک بعد از دو سالگی به هچ عنوان قابل ارتقا نمی باشد هر شخصی تا آخر عمر می تواند با مواد غذایی و سبک زندگی صحیح حافظه کوتاه  مدت و یا بلند مدت خود را تقویت کند.اما نقش تغذیه در افزایش هوش تا دو سالگی بیشتر از هر زمان دیگری است و بعد از روند تکامل سیستم عصبی این تاثیر گذاری بسیار کمتر خواهد شد .

برخی از مهم ترین مواد غذایی تاثیر گذار برای  افزایش هوش کودکان :

یک اصل مهم در تغذیه مناسب تنوع و تعادل در برنامه غذایی است به نحوی که روزانه از همه گروههای غذایی به اندازه کافی استفاده شود ولی برای داشتن فرزندی با هوش تر  توصیه می شوددر دوران بارداری و کودکی مواد زیر به اندازه کافی مصرف شود

1. پروتئین:

مغزکودکان در حال رشد نیاز به اسید آمینه ها که واحد های ساختمانی پروتئین  برای تشکیل انتقال دهنده های عصبی یا نورترانسمیتر است می باشد انتقال دهنده های عصبی باعث می شوند تا سلول های مغز با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.مواد غذایی مانند تخم مرغ و گوشت و حبوبات  منابع خوب پروتئین می باشد.

2. انرژی:

بیشتر کودکانی که از تاخیر در رشد و توانایی های ذهنی رنج می برند به مقدار کافی کالری و مواد غذایی کربوهیدرات دار که برای سوخت بدن و فعالیت های مغزی نیاز است دریافت نکرده اند.برای اینکه از دریافت میزان انرژی مورد نیاز کودک خود آگاهی داشته باشید باید نمودار رشدی قد و وزن وی را بررسی کنید. توصیه می شود به روند افزایش وزن و قد کودکتان حساس باشید

3. اسیدهای چرب:

 انواع اسید های چرب برای رشد و افزایش توانایی مغزی ضروری است  که یکی ازاین اسیدهای چرب  خوب امگا 3  است  که می‌توان در روغن زیتون، گردو انواع ماهی ها پیدا کرد.

4. آهن:

 از دیگر عوامل افزایش هوش است که دریافت مکمل آهن در دوران بارداری و کودکان 24-6 ماهه ضروری است  بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی  کودکانی که فقر آهن دارند بین 10-5 واحد ضریب هوشی پایینتری نسبت به کودکانی که آهن کافی دریافت میکنند دارند  منابع خوب آهن گوشت ، حبوبات و تخم مرغ است.

5. روی :

 روی در ساختمان بیش از سیصد آنزیم نقش دارد و کمبود روی باعث کاهش رشد جسمی و توانایی مغزی می شود. از منابع خوب روی انواع  غذاهای دریایی ،گوشت و اجیل ها می باشد.

6. ید:

کمبود ید تاثیر بسیار منفی در مغز کودک می گذارد. ید در تولید هورمون های غدۀ تیروئید نقش به سزایی دارد. هورمون های غدۀ تیروئید، باعث تنظیم سوخت و ساز و رشد می شوند. کمبود شدید ید منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود. به همین دلیل دریافت ید کافی به مادران باردار پیشنهاد می شود تا به تشکیل سیستم عصبی جنین خود کمک کنند.ماهی های دریا و نمک های تصفیه شده ید دارازمنابع خوب ید هستند.

7. سلنیوم:

این ماده غذایی در جگر،ماهی،گردو،سبوس گندم و میگو دیده می شود و مصرف آنها بر روی توانایی مغزی تاثیر گذار خواهد بود.

8. ویتامینA :

این ویتامین در مواد غذایی حیوانی و هم در مواد غذایی گیاهی مثل مرکبات و سایر میوه های زرد رنگ و هویچ موجود می باشد و باعث تقویت سیستم ایمنی و حتی خونسازی می شود

9. کولین:

کولین از جمله مواد مغذی موجود در گروه ویتامینی B به شمار می‌رود عوارض کمبود کولین در مدت بارداری و حتی دوران شیردهی، باعث نقص در یادگیری و کاهش ظرفیت حافظه کودک می‌شود کولین را از منابع غذایی گوناگونی چون کلم بروکلی، شیر، تخم‌مرغ، جگر گوساله، جوانه گندم، موز، ماهی‌های سالمون و سفید، سبوس گندم، عدس و سویا می‌توان به بدن رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...